Čtvrtek 24. září. Svátek má Jaromír.

MPO: České hospodářství patří díky průmyslu mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky EU

Nadprůměrný růst ekonomiky táhne průmysl. Zatímco průměrný růst HDP v EU dosáhl 2,2 %, česká ekonomika si polepšila o 2,8 %. Hlavní podíl na rostoucím trendu má oživení poptávky a růst průmyslu, uvádí Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Podle aktuální analýzy vývoje ekonomiky ČR a odvětví v působnosti Ministerstva průmyslu a obchodu rostl český průmysl ve 3. čtvrtletí letošního roku o 10,2 %. "Pro vývoj průmyslu bylo důležité zlepšení podnikatelské důvěry, které se projevilo rychlým růstem nových zahraničních i domácích zakázek," říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek a dodává: "Dobře se vyvíjela i produktivita práce, která průmyslovým podnikům pomohla zlepšit jejich konkurenceschopnost."

Zpracovatelský průmysl se na celkových průmyslových tržbách ve třetím čtvrtletí podílel už bezmála 91 procenty, z čehož automobilový průmysl vygeneroval zhruba pětinu všech tržeb. Výrazně si však polepšila také produkce elektroniky, především počítačů. Ve třetím čtvrtletí také výrazně oživil zahraniční obchod České republiky. Dovoz zboží a služeb ovšem rostl rychleji než export.

"Za růstem dovozu stojí pokračující oživování domácí poptávky. Není to přitom jen vzestup konečné spotřeby a obnovování zásob, ale rostou i investice," dodává ministr Kocourek. Jakmile si tak podle ministra podniky vytvoří dostatečné zásoby dovozních meziproduktů, začne zahraniční obchod opět působit jako významný faktor hospodářského růstu.

Do konce roku analýza předpokládá mírné zpomalení růstu. Celkem by tak český HDP měl za rok 2010 stoupnout o 2,5 procenta.

Zdroj: Tisková zpráva MPO

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.