Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Možná dohoda o příměří na Ukrajině umožnila středoevropským měnám umazat část svých předchozích ztrát

Investice 08.09.2014 | 13:45 0 Komentářů

Trhy v USA a v Kanadě byly v pondělí z důvodu státního svátku zavřeny. Absence tržní likvidity měla na devizových trzích za následek, že hlavní měnové páry se držely v relativně úzkém pásmu. Ve druhé polovině týdne se však volatilita rychle zvýšila a to především v očekávání měnových zasedání centrálních bank a také v důsledku pokračujícího napětí kolem situace na Ukrajině.

Tento týden proběhla měnová zasedání centrálních bank ve Švédsku, Kanadě, Austrálii, Polsku, Japonsku, Velké Británii a v eurozóně a ve všech případech se původně očekávalo, že úrokové sazby zůstanou beze změny. V případě ECB však došlo k překvapení, když přistoupila k dalšímu uvolnění měnové politiky. I když některé z těchto centrálních bank poskytly poměrně pozitivní výhled jejich ekonomik, hlavní pozornost investorů byla minulý týden zaměřena především na výsledek měnového zasedání ECB, dění na východní Ukrajině a na průzkumy kolem referenda o nezávislosti Skotska, které se bude konat 18. září. Index dolaru vystoupal na nové 11-měsíční maximum.

Koruna během uplynulého týdne zaznamenala rozdílný vývoj vůči euru i dolaru. Zatímco vůči americkému dolaru koruna propadla na 4-leté minimum, ve vztahu k euru tentokrát korigovala své předchozí ztráty a zpevnila na 5-týdenní maximum. Lokální data koruně nijak nezabránila v růstu k euru. Maloobchodní tržby vyšly nad odhady trhu, když se zvýšily o 6,2%. Data byla sice ovlivněna extra pracovním dnem, ale i tak poskytla koruně podporu. Navzdory vážnosti situace na Ukrajině se objevily informace o možné dohodě o příměří, což středoevropským měnám umožnilo umazat část svých předchozích ztrát. Výrobní index ze začátku týdne ukázal na zpomalení aktivity tohoto sektoru na 54,3 bodu, pod odhady analytiků, ale stále na vyšší hodnotě oproti ostatním regionálním ekonomikám.

Hlavní události tohoto týdne

Série nových ekonomických ukazatelů pomůže obchodníkům s korunou zhodnotit, jak se česká ekonomika vyrovnává se zvýšením geopolitického napětí. Tento týden bude k dispozici vývoj inflace a nezaměstnanosti, průmyslová výroba a bilance zahraničního obchodu. Celkově tyto údaje s největší pravděpodobností naznačí, že ekonomické oživení je stále pomalé, což centrální bance umožní ponechat v platnosti intervenční opatření proti koruně. Příští měnové zasedání ČNB proběhne až 25. září, ale výroky jejího guvernéra indikují, že ke změně měnové politiky v nejbližší době nedojde.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.