CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

08. 09. 2014

0 komentářů

Možná dohoda o příměří na Ukrajině umožnila středoevropským měnám umazat část svých předchozích ztrát

 


 

Tento týden proběhla měnová zasedání centrálních bank ve Švédsku, Kanadě, Austrálii, Polsku, Japonsku, Velké Británii a v eurozóně a ve všech případech se původně očekávalo, že úrokové sazby zůstanou beze změny. V případě ECB však došlo k překvapení, když přistoupila k dalšímu uvolnění měnové politiky. I když některé z těchto centrálních bank poskytly poměrně pozitivní výhled jejich ekonomik, hlavní pozornost investorů byla minulý týden zaměřena především na výsledek měnového zasedání ECB, dění na východní Ukrajině a na průzkumy kolem referenda o nezávislosti Skotska, které se bude konat 18. září. Index dolaru vystoupal na nové 11-měsíční maximum.

Koruna během uplynulého týdne zaznamenala rozdílný vývoj vůči euru i dolaru. Zatímco vůči americkému dolaru koruna propadla na 4-leté minimum, ve vztahu k euru tentokrát korigovala své předchozí ztráty a zpevnila na 5-týdenní maximum. Lokální data koruně nijak nezabránila v růstu k euru. Maloobchodní tržby vyšly nad odhady trhu, když se zvýšily o 6,2%. Data byla sice ovlivněna extra pracovním dnem, ale i tak poskytla koruně podporu. Navzdory vážnosti situace na Ukrajině se objevily informace o možné dohodě o příměří, což středoevropským měnám umožnilo umazat část svých předchozích ztrát. Výrobní index ze začátku týdne ukázal na zpomalení aktivity tohoto sektoru na 54,3 bodu, pod odhady analytiků, ale stále na vyšší hodnotě oproti ostatním regionálním ekonomikám.

Hlavní události tohoto týdne

Série nových ekonomických ukazatelů pomůže obchodníkům s korunou zhodnotit, jak se česká ekonomika vyrovnává se zvýšením geopolitického napětí. Tento týden bude k dispozici vývoj inflace a nezaměstnanosti, průmyslová výroba a bilance zahraničního obchodu. Celkově tyto údaje s největší pravděpodobností naznačí, že ekonomické oživení je stále pomalé, což centrální bance umožní ponechat v platnosti intervenční opatření proti koruně. Příští měnové zasedání ČNB proběhne až 25. září, ale výroky jejího guvernéra indikují, že ke změně měnové politiky v nejbližší době nedojde.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká republika

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *