Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Moody’s srazila Itálii rating den před důležitou aukcí

InvesticeMakro 13.07.2012 | 09:36 0 Komentářů

Dolaru se daří a naopak euro každým dnem padá k novým dvouletým minimům. Není ani divu. Pro pochopení si stačí jenom projít kalendář událostí za posledních 24 hodin. Návštěva MMF v Řecku začala odhalovat, že Řekové jsou opět ve skluzu s tím, co slíbili. Současně s tím řecká nezaměstnanost zdolala nová historická maxima a vyšplhala se na 22,5 % (komentář ČSOB).

Největší studenou sprchu zažilo euro, ale až později odpoledne, když agentura Moody’s snížila Itálii rating o dva stupně na Baa2. Chybí tak už jen další dva k tomu, aby se italský dluh propadl do spekulativních úrovní. Agentura současně ponechává Italům negativní výhled, a tím pádem otevřené dveře k dalšímu zhoršování hodnocení. Zajímavé je, že s většinou důvodů, kvůli kterým byl rating snížen, není Řím schopen sám nic udělat. Moody’s má velké obavy především z dopadů eventuálních politických událostí v eurozóně (jako řecký euro-exit nebo nová pomoc Španělsku) na postavení Itálie na finančních trzích. Schopnost Itálie čelit eventuální nákaze snižuje také vysoký dluh spojený s vysokou potřebou ročního refinancování a špatné vyhlídky na hospodářský růst, nelze se ale ubránit dojmu, že optikou agentury Moody’s jsou spíš argumenty doprovodné. Varování Moody’s je tak dalším v řadě, které ukazuje, že evropská krize se dá těžko vnímat jako izolované problémy konkrétních zemí. Napětí v Řecku a ve Španělsku evidentně přifouklo problémy Itálie a sebelepší domácí reformy italského kabinetu (i kdyby byly) by s tím nic neudělaly.

Z pohledu Říma je nepříjemné i načasování agentury Moody’s, protože dnes má na programu aukci tříletých dluhopisů v celkovém objemu přes 5 mld. euro. Bylo by s podivem, kdyby se nižší rating neodrazil ve vyšších výnosech.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.