Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Monetě pomohly k loňskému vyššímu zisku především hypotéky

Banky 06.02.2019 | 13:05 0 Komentářů

Konsolidovaný čistý zisk Moneta Money Bank vzrostl v loňském roce o 7,1 procenta na 4,2 miliardy korun. Na růstu zisku měly ve velké míře zásluhu hypotéky. Banka plánuje navrhnout dividendu ve výši 6,15 koruny na akcii.

Objem úvěrů poskytnutých občanům vzrostl o 22,1 procenta na 74,8 miliardy korun. Objem poskytnutých hypoték se meziročně zvýšil dokonce o 55,8 procenta na 31,4 miliardy korun. Objem komerčních úvěrů stoupl o 6,7 procenta na 65,3 miliardy korun. Růst zaznamenaly i úvěry pro podnikatele a malé firmy, a to meziročně o 63,1 procenta na 4,5 miliardy korun.

Čisté úrokové výnosy banky se zvýšily o 0,6 procenta na 7,4 miliardy korun. „Naše čisté úrokové výnosy se vrátily k růstu a společně s úspěšným prodejem historických nevýkonných úvěrů přispěly k vyšším celkovým provozním výnosům,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Monety Tomáš Spurný. Náklady se bance podařilo snížit téměř o dvě procenta na 4,9 miliardy korun.

„V duchu zveřejněných čísel je pro nás možná mírným zklamáním představený výhled na letošní rok. Celkové provozní výnosy by měly dosáhnout minimálně 10,3 mld. CZK oproti 10,162 mld. CZK za rok 2018. Čistý zisk je managementem odhadovaný v minimální výši 3,7 mld. CZK oproti 4,2 mld. CZK za loňský rok. Odhadovaný pokles čistého zisku je dán prodejem nesplácených úvěrů, jejichž dopad by měl být letos zhruba třetinový ve srovnání s loňským rokem. Nicméně z minulosti víme, že management na začátku roku je vždy velmi opatrný a že v průběhu roku svoji guidance vylepšoval,“ uvedl Miroslav Frayer z Komerční banky

Moneta uzavřela loni v říjnu předběžnou dohodu o koupi Air Bank a českého a slovenského Home Creditu. Finální návrh podmínek dohody by měl management a dozorčí rada schvalovat ve druhém březnovém týdnu. Transakci by měla valná hromada schvalovat v druhé polovině dubna.

Zdroj: ČTK, Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.