Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Moldavsko hledá miliardu dolarů

Banky 09.04.2015 | 15:06 0 Komentářů

Moldavsku se za záhadných okolností ztratila miliarda dolarů (25 miliard korun). Půjčky v objemu 15 procent hrubého domácího produktu země poskytnuté třemi moldavskými bankami zmizely před parlamentními volbami v listopadu loňského roku. Vše nasvědčuje tomu, že byly peníze ukradeny. 

„Nedokážu si vysvětlit, jak lze ukrást tak obrovskou sumu v tak malé zemi,“ prohlásil představitel Evropské unie v Moldavsku, finský diplomat Pirkka Tapiola.

Část peněz se měla údajně dostat do čtyř ruských bank a další část měla být převedena na účty různých společností v daňových rájích. „Úvěry byly poskytnuty, přestože všichni věděli, že nikdy nebudou splaceny,“ řekl vůdce socialistů Igor Dodon.

Moldavská centrální banka poskytla do 27. března třem moldavským bankám, Banca de Economii, Banca Sociala a Unibank, půjčku 18 miliard korun a zavedla nad nimi nucenou správu.

„Jsem si naprosto jistý, že se celá částka nesplatí a rozdíl se přičte k veřejnému dluhu,“ uvedl bankéř Dumitru Ursu. Moldavský dluh v současné době dosahuje téměř 1,7 miliardy dolarů (43 miliard korun).

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.