CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

22. 09. 2017

0 komentářů

Jak mohou trhy reagovat na německé volby?

 

Poslední průzkumy volebních preferencí hovoří jasně – první a druhá místa ve víkendových volbách v Německu jsou “rozdaná”. O co se tedy hraje? O nic méně než o místo třetí a budoucí podobu koalice. 

Loading 

Německé akcie a reálná aktiva by pravděpodobně nejvíce ocenily silné zisky liberální FDP, které by umožnily sestavit Angele Merkelové pravicovou koalici. Obě dvě strany jsou si v řadě bodů programově blízko, koaliční jednání by nemusela trvat dlouho a průsečík programů dává šanci na reformy uvolňující v delším období ruce rychlejšímu růstu produktivity. Pravicová koalice by pravděpodobně byla nejvíce fiskálně obezřetná, prosazovala by investice do vzdělání, nižší zdanění příjmů a integraci migrantů by šila podle potřeb německého průmyslu. Trochu skeptičtěji by pravicovou koalici mohly přijmout ostatní trhy v eurozóně – byla by méně otevřená hlubší integraci eurozóny prosazované Francií. To by se mohlo negativně projevit na kreditních maržích především na italském dluhu (s blížícími se volbami v Itálii).

Naopak horším výsledkem pro trhy by z počátku byl slabý výsledek FDP a silné zisky nacionalistické AfD. V tom případě by nejpravděpodobnější variantou bylo pokračování velké koalice.Toho se trhy rozhodně nebojí, problém ovšem je, že velká koalice CDU/CSU a SPD by se dnes formovala složitěji než v roce 2013. A to proto, že se obě dvě strany a především SPD vzdálily v programech od politického středu. Již v roce 2013 trvalo sestavení velké koalice skoro čtvrt roku.

Dnes by to bylo ještě složitější. Právě proto by prvotní reakce trhů na silné zisky AfD a “vynucené” pokračování velké koalice byla v nejlepším případě neutrální… (jiné koaliční varianty jsou málo pravděpodobné). Ve finále by ovšem velká koalice znamenala pravděpodobně rozpočtově expanzivnější vládu, ochotnou jít do hlubší ekonomické integrace v rámci eurozóny. Taková koalice by mohla rozvázat ruce ECB a otevřít jí prostor k rychlejšímu ukončení měnové expanze.

To by mohlo hrát časem do karet euru. A mohli bychom to pocítit i v Česku – konec měnové expanze v eurozóně může ohrozit dnešní trpělivost sázkařů vyčkávajících na zisky koruny. Z velké koalice by měly také o něco větší radost slabší články eurozóny – mohli bychom vidět stlačování rizikových marží. To vše by se ale nemuselo na trzích projevit hned, protože na formování velké koalice by se jednoduše čekalo dlouho… v roce 2013 vznikla vláda po zářijových volbách až na konci roku.

REKLAMA

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Merkelová: Blázen nebo génius?

Merkelová: Je blázen, nebo génius?

Německo snižuje (dočasně) obě sazby daně z přidané hodnoty. Standardní z 19 na 16 procent, sníženou ze sedmi na pět procent. Angela Merkel jde znovu – po kolikáté již? – proti proudu. Krizi řeší (mimo jiné) snížením daní.

Text: Luboš Smrčka

03. 07. 2020

Dětské ruce - peníze - mince

Trhy: Jak jim lépe porozumět?

Trhy akciové, dluhopisové, pracovní a mnohé jiné. Trhy ovlivňují naše životy více, než si uvědomujeme. Chcete jim lépe porozumět? Jak jsou ceny a množství formovány sílami nabídky a poptávky? Co ovlivňuje cenovou volatilitu, to že ceny někdy rostou a jindy klesají? 

Text: Radovan Novotný

30. 11. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *