Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Mobilní volání zlevnilo o pětinu na 1,80 koruny za minutu

Investice 23.06.2014 | 12:59 0 Komentářů

Za posledních pět let se cena snížila o polovinu, vyplývá ze statistiky srovnávacího serveru Tarifomat.cz.

Mobilní volání zlevnilo o pětinu na 1,80 koruny za minutu

Praha – Cena mobilního volání loni klesla o pětinu na průměrně zhruba 1,80 koruny za minutu. Za posledních pět let se snížila o polovinu. Vyplývá to ze statistiky srovnávacího serveru Tarifomat.cz.

Důvodem loňského snížení je nabídka nových neomezených tarifů. Kvůli nim Češi přestávají využívat předplacené karty.

Ceny volání u paušálů jsou nyní díky silně konkurenčnímu prostředí mnohem nižší než částky za volání z předplacené karty. Podíl předplacených SIM karet klesl na 26 procent.

Přes dvě hodiny volání měsíčně

„Dnes lidé výrazně více a také častěji volají. Zatímco před pěti lety činilo průměrné množství provolaného času asi 90 minut měsíčně, v současnosti je to již 125 minut,“ uvedl jednatel Tarifomatu Pavel Černoch.

SMS zprávy se podle Černocha v poslední době dostávají stále více do pozadí a jejich odeslaný počet stagnuje. Češi totiž ke stručné písemné komunikaci využívají internet, posílat SMS zprávy tak již potřebují výrazně méně často. Značně se snížil také počet osob, které formou SMS zpráv hlasují v nejrůznějších zábavních soutěžích.

Teď jde hlavně o data

Největší popularitu zažívají v porovnání se situací před pěti lety data, tedy internet v mobilu. Ten využívá téměř 70 procent uživatelů. Při výběru paušálu tak již například nesledují množství nabízených SMS zpráv, ale zaměřují se na výši takzvaného FUP limitu, tedy na objem volných dat.

Zatímco před pěti lety lidé zaplatili za 500 MB přibližně 500 korun měsíčně, nyní je tato hodnota buď součástí neomezeného balíčku volání, nebo se za ni platí průměrně okolo 200 korun za měsíc.

V Česku je přes 14 milionů mobilních čísel, z toho asi pět procent připadá na virtuální operátory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.