Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

MMF: V české ekonomice nejsou žádné nerovnováhy, letos poroste o 3,7 %

Makro 16.05.2018 | 14:36 0 Komentářů

V české ekonomice nejsou podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) žádné nerovnováhy. Slušný růst by si české hospodářství mělo udržet i ve střednědobém horizontu.

Česká ekonomika by měla podle MMF letos růst o 3,7 %, v příštím roce zpomalit na 3,2 % a ve střednědobém horizontu zhruba o 2,5 %. Vyplývá to z každoroční zprávy mise MMF v ČR.

MMF nevidí v české ekonomice žádné nerovnováhy, nezaměstnanost je nejnižší v EU a rychlý růst mezd je v souladu se silnou poptávkou po pracovnících. Za hlavní výzvu považuje MMF udržení růstu ekonomiky i mimo současný ekonomický cyklus.

Česká národní banka (ČNB) podle MMF zvolila správný přístup ke zvyšování úrokových sazeb. Zpráva MMF také uvádí, že český bankovní systém je dostatečně kapitálově vybaven a rozpočtová politika České republiky konzervativní.

ČNB očekává trochu silnější růst české ekonomiky než MMF. V letošním roce by podle ČNB měla tuzemská ekonomika růst o 3,9 % a v roce příštím o 3,4 %. Ministerstvo financí odhaduje v dubnové prognóze letošní růst na 3,6 % a v příštím roce na 3,3 %. Česká bankovní asociace (ČBA) je v odhadech pro příští rok ještě střídmější, česká ekonomika by podle ní měla růst jen o 2,8 %.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.