Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

MMF uvolní Řecku z úvěrové pomoci dalších 4,6 miliard dolarů

Investice 30.05.2014 | 19:08 0 Komentářů

Mezinárodní měnový fond uvolnil Řecku naposledy splátku úvěru loni v červenci. Za čtyři roky trvání záchranného programu mu půjčil 15,8 miliardy dolarů.

MMF uvolní Řecku z úvěrové pomoci dalších 4,6 miliard dolarů

Washington – Mezinárodní měnový fond (MMF) schválil závěry nejnovější prověrky plnění řeckého záchranného programu a pošle do Atén další část úvěrové pomoci v sumě 4,64 miliardy dolarů (93,5 miliardy korun).

MMF a Evropská unie se dohodly s Řeckem na pokračování finanční pomoci letos v březnu po mnohaměsíčních jednáních.

MMF uvolnil Řecku naposledy splátku úvěru loni v červenci. Za čtyři roky trvání záchranného programu mu půjčil 15,8 miliardy dolarů. Je to menší součást celkového balíku pomoci, jehož většinu poskytuje Řecku Evropská unie.

Mezinárodní věřitelé takzvané trojky v březnu ukončili poslední revizi řeckého záchranného programu. Ta se táhla šest měsíců a byla nejdelší inspekcí od roku 2010, kdy Atény dostaly první záchranný úvěr.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové hodnotě 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč).

Řecká vláda výměnou za pomoc masivně škrtala výdaje, snížila důchody a mzdy a zvyšovala daně, v ekonomických reformách ale zaostává za požadavky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.