Pátek 18. června. Svátek má Milan.

MMF navrhuje nové daně pro banky. Aby střádaly na krizi

Investice 21.04.2010 | 10:49 0 Komentářů

Kromě bank by měly platit také pojišťovny a fondy.

Londýn – Kde vzít dostatek prostředků na záchranu klíčových bank, pokud by se ekonomická recese měla opakovat? Mezinárodní měnový fond má jasno – na svou případnou budoucí záchranu budou přispívat samotné banky. Jak zjistil zpravodajský server BBC, navrhuje proto zavedení dvou nových daní pro banky. Podle něj jsou tyto návrhy radikálnější než se očekávalo a pořádně banky vyděsí.
BBC vyčetla z dokumentů fondu pro vlády zemí G20, že kromě základní daně s počáteční jednotnou sazbou by banky měly platit i daň ze zisků a odměn. Takto získané prostředky poslouží na vytvoření záchranných balíčků pro bankovní sektor.
Nejde jen o banky, ale i pojišťovny a fondy
Do daní navíc nejsou zahrnuté pouze banky, ale také pojišťovny, hedgeové fondy a adalší finanční instituce. Pokud by je do daní MMF nezahrnul, hrozilo by totiž, že banky překlasifikují některé své aktivity tak, aby se na ně daň nevztahovala.
Ministři financí ze zemí G20 budou nad návrhy diskutovat o nadcházejícím víkendu. Podle britského premiéra jsou návrhy fondu důležité a měly by být přijaty. „Názor, že by banky měly přispívat společnosti, v níž působí, je správný,“ uvedl také kancléř Alistair Darling.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.