CZK/€ 23.660 -0,25%

CZK/$ 21.748 -1,15%

CZK/£ 26.728 -0,93%

CZK/CHF 23.735 -0,34%

02. 11. 2021

0 komentářů

Mladí živnostníci splácejí své dluhy až třikrát hůře než jejich starší kolegové

 

Na konci srpna mělo v Česku úvěr u bank a dalších finančních institucí celkem 143 tisíc fyzických osob podnikatelů, tedy přibližně 13 % všech aktivních podnikatelů. Celkový objem jejich dluhu dosahoval 116,4 miliardy korun, na jednoho podnikatele tak připadal průměrný dluh ve výši 814 tisíc korun. Své dluhy nezvládalo řádně splácet 6 934 podnikatelů, celková výše nespláceného dluhu dosahovala 2 miliard korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. 

Loading 

V průměru tak v srpnu své úvěry nesplácela 4,8 % podnikatelů. Zatímco podnikatelé starší 35 let spláceli své úvěry vcelku dobře, platební morálka mladších podnikatelů byla v porovnání s nimi výrazně horší. „Obecně lze říci, že čím mladší podnikatel je, tím je větší riziko, že se při splácení svých závazků dostane do problémů. Na jedné straně zde může hrát roli jistá impulzivnost, kterou vidíme u mladších klientů obecně, nejen mezi podnikateli. Zatímco starší generace většinou pečlivěji zvažuje, jestli úvěr potřebuje a zda ho bude schopná splatit v případě nečekaných životních událostí, mladší lidé jsou impulzivnější a optimističtější. S tím souvisí také otázka samotného podnikání. Mladší lidé mají vyšší toleranci k riziku, včetně toho podnikatelského,“ vysvětluje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Jeho slova potvrzují i statistiky registrů. Zatímco mezi podnikateli ve věku 45-54 let nesplácelo své úvěry jen 3,7 % z nich, u lidí ve věku 30-34 už šlo o 7,3 % a u lidí do 24 let dokonce o 12,6 % podnikatelů s úvěrem. S tím úzce souvisí také objem nespláceného dluhu. Celkově podnikatelé nesplácejí 1,7 % toho, co bankám a dalším finančním institucím dluží. Podnikatelé ve věku 25-29 ale nesplácejí 3,7 % svých dluhů a podnikatelé do 24 let potom 4,8 % dluhů.

Mladí podnikatelé s úvěrem tvoří výraznou menšinu  

I přes vysoký podíl mladých podnikatelů, kteří nezvládají splácet své úvěry, však zatím není podle Lenky Novotné, ředitelky Bankovního registru klientských informací, důvod ke znepokojení: „Počet mladých lidí s dluhem, ať už jde o domácnosti nebo podnikatele, je poměrně nízký. Ze 143 tisíc podnikatelů s úvěrem jich je mladších než 30 let pouze 9 tisíc, tedy 6 %. I v celkovém počtu podnikatelů je podíl této věkové skupiny malý. To souvisí mimo jiné s tím, že věřitelé takové žádosti zpravidla posuzují o něco přísněji.“ Důvody přísnějšího posuzování mohou být přitom podle Lenky Novotné různé. Může jít o nedostatečnou úvěrovou historii, nižší příjmy nebo další parametry.

REKLAMA

Nejhorší platební morálku mají podnikatelé v Moravskoslezském kraji 

Při pohledu do jednotlivých krajů jsou na tom z pohledu schopnosti splácet své závazky nejhůře podnikatelé v Moravskoslezském kraji, kde své úvěry řádně neplatí 6 % klientů. Následuje Ústecký kraj s delikvencí 5,6 %, a Zlínský kraj, kde jde o 5,1 % podnikatelů s úvěrem. Nejlepší platební morálku mají naopak podnikatelé v Plzeňském a Středočeském kraji, kde své úvěry řádně nesplácí pouze 4,1 % z těch, kteří čerpají nějaký typ úvěru.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Daňové škrty: Zrušení některých daňových slev dopadne na většinu obyvatel

Ministr financí Zbyněk Stanjura prohlásil, že chce zrušit další daňovou úlevu. Jedná se o zrušení daňového zvýhodnění odborových příspěvků. Vláda se přitom už dříve nechala slyšet, že uvažuje o škrtu některých slev vztahujících se k dani z příjmu. Podle ministra financí jsou všechny daňové slevy, které by chtěl zrušit, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 03. 2023

Insolvenční řízení Fair Credit pokračuje, lhůta pro přihlášení pohledávek je za svoji polovinou

Finanční potíže, které vedly ke krachu společnosti Fair Credit International, SE (dnes CEPO Green3, SE) ze skupiny Fair Credit, zasáhly zprostředkovaně celou řadu investorů. Investoři, kteří vlastní pohledávky vůči bývalému poskytovateli drobných půjček, jsou nyní v nepříjemné situace. Nemají jistotu, zda dostanou zpět své peníze, a zároveň […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 03. 2023

konkurz WCA

WCA je v konkurzu, reorganizace neprošla. Věřitelům běží čas

WCA International Matouše Poláka skončila v konkurzu. Městský soud v Praze zjistil úpadek a prohlásil konkurz na majetek společnosti 27. února 2023. Věřitelé mají nyní jen da měsíce na přihlášení pohledávek. Lhůta pro podávání přihlášek končí 27. dubna 2023.

Text: Veronika Hejná

01. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *