CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

03. 03. 2016

0 komentářů

Miroslav Singer: Negativní sazby v ČR nejsou nejlepším nástrojem

 


 

Miroslav Singer zmínil, že negativní sazby nejsou vhodným nástrojem, protože obecně se neznají všechny jejich důsledky. A pořád jsou dle něj lepší možnosti, které je možné dělat v případě potřeby: změnit velikost kurzového závazku nebo dále pokračovat v intervencích, které zvyšují objem peněz v ekonomice. Nedomnívá se tak, že by zavedení negativních sazeb v ČR bylo bezprostřední otázkou. V případě dalšího uvolnění podmínek ze strany ECB bude ČNB tuto situaci analyzovat, ale neznamená to, že by musela hned reagovat. Pokud ECB dále sníží své úrokové sazby, ČNB bude dále intervenovat a zvyšovat objem peněz v ekonomice, což je také forma měnového uvolňování. Bankovní rada sice negativní sazby debatovala, nedošla však k žádnému závěru.

Tip: Rozhovor Miroslava Singera, guvernéra ČNB, pro Bloomberg TV (anglicky)

Náš názor k tomuto zůstává stejný:

  • Zavedení negativních sazeb stále nepovažujeme za základní scénář zejména z toho důvodu, že se jedná v tuzemském bankovním sektoru s vysokými přebytky likvidity o nevhodný nástroj.
  • Velikost intervencí ČNB v řádu 30–40 mld. Kč za měsíc by měla být běžná součást politiky kurzového závazku, jelikož tak ČNB bude vyrovnávat pouze růst bilance ECB z titulu kvantitativního uvolňování. Intervence v těchto objeme tak nebudou důvodem pro ČNB, aby experimentovala s negativními sazbami.
  • Pokud by ECB v průběhu tohoto roku dále významně zintenzivnila QE a výrazněji snížila své sazby do záporného pásma, jistá forma zavedení negativních sazeb ze strany ČNB by mohla nastat z důvodu příliš vysokého rozdílu mezi sazbami v ČR a eurozóně. V tomto případě však očekáváme vytvoření tzv. dvou úrovňového systému, který bude negativními sazbami penalizovat pouze nový kapitál ze zahraničích finančních institucí, a tuzemské banky tak nebudou platit za své vklady u ČNB související s vysokými vklady domácností a firem. Tento systém je nyní zaveden v Japonsku a Švýcarsku a začíná o něm hovořit i ECB, aby se snížil nepříznivý dopad negativních sazeb na ziskovost bankovního sektoru, který pak dále podvazuje úvěrovou dynamiku v eurozóně.

Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank N.V. pro ČR

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *