CZK/€ 24.645 -0,26%

CZK/$ 23.422 -0,13%

CZK/£ 29.110 -0,59%

CZK/CHF 23.502 -0,56%

25. 01. 2022

0 komentářů

Mírně optimistický začátek roku v ČR

 

Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad. Vyplývají z nich velká očekávání, pokud jde o vývoj poptávky v průmyslu i ve stavebnictví, ale také silná inflační očekávání. Právě vyhlídky na zvyšování cen jsou nejsilnější od roku 2003 (starší srovnatelná data nejsou k dispozici) jak v průmyslu, tak ve stavebnictví. Součástí lednového průzkumu bylo i hodnocení překážek, které v současné době nejvíce brání dalšímu růstu každého z odvětví. V průmyslu nepřekvapivě vede s výrazným náskokem nedostatek materiálu, respektive výrobních vstupů, ve stavebnictví zase chybějící pracovníci a ve službách slabá poptávka. 


Zatímco důvěra podnikatelů v prvním měsíci roku výrazně vzrostla, v případě spotřebitelů se téměř nezměnila.Domácnosti se dál ve zvýšené míře obávají zhoršení celkové ekonomické situace i své vlastní finanční. Ochota k realizaci větších nákupů sice narůstá, avšak v tuto chvíli je spotřebitelé považují spíše ještě za nevýhodné, navzdory přetrvávajícím vysokým inflačním očekáváním. Působí to dokonce trochu paradoxně, protože lidé počítají s vysokou inflací, nicméně skoro jako by doufali, že jimi požadované zboží časem zlevní. Ale to je samozřejmě jen jedna z možných interpretací. V tuto chvíli je evidentní, že opatrnost pramení především z obav z rostoucích nákladů na bydlení. Dokud nebude zcela jasné, jak moc zasáhnou do hospodaření jednotlivých rodin, to té doby bude panovat zvýšená míra opatrnosti.

Výsledek lednového průzkumu nálad v české ekonomice vyznívá mírně optimisticky. Sice naznačuje další zdražování ve výrobě, avšak současně potvrzuje pozitivní vyhlídky poptávky nejvýznamnějších odvětví. Zvlášť když vezmeme v úvahu, že jsou to minimálně z části adaptivní očekávání. Po včerejších tuzemských podnikatelských náladách nás dnes čekají ty německé reprezentované indexy Ifo.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Za inflaci mohou „autisté“

Česko má nejvyšší inflaci za skoro třicet let, poprvé od prosince 1993 přesahuje čtrnáct procent. A bude hůř. Blbě jsou na tom i jinde. Třeba v Estonsku je inflace takřka devatenáctiprocentní. Takže neobstojí tvrzení, že s eurem by byla inflace v ČR nutně nižší.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.