Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Míra nezaměstnanosti nejníže od ledna 2009 především díky příznivé sezónnost

Investice 12.07.2016 | 09:45 0 Komentářů

Míra nezaměstnanosti v červnu poklesla na 5,2 %, nejnižší hodnotu od krizového roku 2009. Oproti květnu klesla nezaměstnanost jen o 0,1 procentního bodu, a to především díky příznivým sezónním faktorům. 

Červen je totiž měsíc, kdy je sezónnost na trhu práce nejlepší – začínají letní brigády, naplno běží práce v zemědělství či stavebnictví a zároveň mezi nezaměstnané neproudí absolventi, kteří prozatím nenašli místo (k tomu dochází spíše v červenci, srpnu a září).

Nadále však pomáhá i pokračující růst ekonomiky. Jinak ale trh práce začíná narážet na svoje limity. Volných pracovních míst je sice 134 tisíc (nejvíce od září 2008), ale firmy mají problém nalézt vhodné kandidáty. Logickým krokem je proto zvyšování mezd. Poprvé od intervencí ČNB se letos firmám snižuje ziskovost na právě úkor růstu platů.

Co nás čeká v následujících měsících? Míra nezaměstnanosti by mohla v letních měsících mírně vzrůst, ale na podzim by se měla dostat zpátky na 5,2 %. V prosinci podíl nezaměstnaných dosáhne 5,7 %, což bude o půl procentního bodu méně než v prosinci 2015.

MAREK DŘÍMAL
Economist
Economic & Strategy Research
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.