Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Ministryně financí navrhne rozpočet se schodkem 40 miliard korun

Makro 27.08.2018 | 10:18 0 Komentářů

Ministryně financí Alena Schillerová předloží návrh státního rozpočtu na rok 2019, který je o 10 miliard nižší, než se původně plánovalo. Řekla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Ministerstvo financí na příští rok dosud počítalo se schodkem rozpočtu 50 miliard korun. Vláda už ho dokonce schválila. Podle Schillerové je snížení deficitu je dáno očekávaným růstem mezd, a tím i odvodů do rozpočtu.

Stát podle ní na základě nové makroekonomické prognózy předpokládá tlak na růst mezd, protože roste i výkon ekonomiky. Ministryně financí uvedla, že daňové a sociální odvody tvoří více než polovinu příjmů rozpočtu, lze tedy očekávat vyšší příjmy, a tím pádem i nižší schodek.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD snížení deficitu uvítal. Nesmí to podle něj ale být na úkor platů ve veřejné sféře. „To je jistě pozitivní zpráva, kterou jako předseda vládní strany vítám. Současně to ale vyvolává naléhavou otázku: Co tedy bude s růstem platů ve veřejné sféře?“ uvedl Hamáček na Facebooku.

Zdroj: Aktualne.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.