Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Ministři financí zatlačili na Řecko. Musí už začít jednat

Investice 09.03.2015 | 20:25 0 Komentářů

Řecko začne jednat o technických záležitostech reforem s trojkou věřitelů ve středu v Bruselu. Atény mají dodat konkrétní ekonomická data.

Ministři financí zatlačili na Řecko. Musí už začít jednat

Brusel – Eurozóna ztrácí s Řeckem trpělivost. Šéf Euroskupiny, tedy ministrů financí zemí platících eurem, Jeroen Dijsselbloem uvedl, že by mělo Řecko „přestat ztrácet čas“ a začít vážná jednání o implementaci reformního programu. Napsal to dnes web Hospodářských novin.

„Ztratili jsme dva týdny dohadováním, kdo se s kým setká, kde a v jakém složení,“ řekl po schůzce ministrů v Bruselu Dijsselbloem. Řekové totiž podle spekulací médií nechtěli přivítat na své půdě „trojku“, tedy Mezinárodní měnový fond, Evropskou komisi a Evropskou centrální banku, jejíhož „diktátu“ se měli podle jejich interpretace dohody s eurozónou zbavit.

Trojice věřitelů, tentokrát nazývaných „instituce“, má ale podle dohody stále dohlížet na implementaci reforem, a jak Dijsselbloem zdůraznil, Řecko se s nimi zavázalo „těsně a konstruktivně spolupracovat“. Ministři se proto shodli na tom, že technická jednání s trojicí věřitelů začnou hned, jakmile to bude možné, tedy ve středu, a schůzka se uskuteční v Bruselu.

Země eurozóny začínají být netrpělivé. Řekové podle nich o reformách pouze mluví, a to stále velmi vágně. Mají přitom zasednout ke stolu s institucemi, aby mohli dopady nových opatření propočítat.

„Řecko potřebuje čelit čisté pravdě. Čím déle budou spekulovat, tím hůř pro ně a pro celou eurozónu. Technická jednání musí začít co nejdříve,“ napsal na svůj twitterový účet slovenský ministr financí Peter Kažimír.

Řecku totiž dochází peníze. Mimo jiné kvůli chabému příjmu z daní za poslední tři měsíce hrozí, že pokud nedostane Řecko včas další splátku záchranného programu, nebude mít peníze na splácení svých dluhů ani na chod státu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.