Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Ministři financí eurozóny se dohodli na reformě eura

Investice 04.12.2018 | 15:39 0 Komentářů

Ministři financí eurozóny se dohodly na reformách měnové unie. Součástí dohody je i posílení Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Stále ale zůstávají podle agentury DPA otazníky nad vytvořením rozpočtu eurozóny a zavedením společného systému pro pojištění vkladů.

„Jednání byla velmi obtížná, ale domnívám se, že výsledek představuje průlom v některých klíčových otázkách,“ uvedl předseda euroskupiny Mario Centeno. „Dohodli jsme se na posílení role ESM, abychom zvýšili schopnost eurozóny odvracet a řešit krize,“ dodal. Ministři se také dohodli na opatřeních, která mají podpořit udržitelnost veřejných dluhů v eurozóně.

„Po téměř 16 hodinách jednání v euroskupině máme výsledek – dobrý výsledek. Reforma eura dělá zásadní pokroky,“ uvedl německý ministr financí Olaf Scholz.

Ministři financí eurozóny stejně jako Evropská komise vyzvali Řím, aby upravil své rozpočtové plány. „Sdílíme mínění Evropské komise a doporučujeme, aby Itálie provedla nezbytná opatření k dodržení Paktu stability a růstu,“ uvedli ministři ve společném prohlášení.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.