Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Ministr dopravy chce víc peněz. Chystá zakázky za 54 miliard

Investice 25.03.2014 | 15:04 0 Komentářů

Jen 38 miliard korun by letos mělo připadnout na železniční stavby. Když peníze doprava nedostane, přijdeme o 23 miliard z evropských fondů, říká Prachař.

Ministr dopravy chce víc peněz. Chystá zakázky za 54 miliard

Praha – Resort dopravy se letos chystá vypsat velké stavební zakázky za 54 miliard korun. Větší část z toho, 38 miliard Kč, by měla připadnout na železniční stavby. Na dnešním Žofínském fóru to řekl ministr dopravy Antonín Prachař (ANO).

Ještě během roku by se tak mohla začít soutěžit rekonstrukce zastřešení pražského hlavního nádraží, dále obnova trati mezi Smíchovem a Berounem přes Rudnou u Prahy, průjezd Brnem z Židenic do Maloměřic nebo rekonstrukce pražského Negrelliho viaduktu.

Seznam stavebních zakázek, se kterým na některém z budoucích zasedání vlády seznámí Prachař zbytek kabinetu, obsahuje 68 projektů, uvedl mluvčí ministerstva Martin Novák. Část těchto staveb za téměř devět miliard korun už šéf dopravy vládě představil začátkem března.

Zveřejněním rozsahu připravovaných projektů chce úřad dosáhnout navýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), jehož prostřednictvím se dopravní stavby financují. V letech 2015 a 2016 bude ve fondu podle ministerstva chybět přibližně 25 miliard korun.

„Pro rok 2015 je nutné dosáhnout minimálního objemu 75 miliard korun, abychom měli finanční prostředky na kofinancování,“ uvedl Prachař. Pokud se rozpočet navýšit nepodaří, hrozí podle ministerstva dopravy, že se Česku nepodaří vyčerpat dalších zhruba 23 miliard korun z fondů EU.
Jednání o rozpočtu na příští rok jsou ale zatím jen v počátcích.

Rozpočtové rámce schválené předchozím kabinetem předpokládaly na přelomu letošního a příštího roku razantní snížení peněz plynoucích ze státního rozpočtu na účty fondu dopravy ze současných 46,2 miliardy na 37 miliard korun. Spolu s evropskými dotacemi tak původní návrh pro rok 2015 předpokládal celkový rozpočet SFDI ve výši 45 miliard korun.

Na nedostatek peněz už tehdy upozorňoval ředitel fondu Tomáš Čoček, podle kterého by plánované omezení financování vedlo k pozastavení rozestavěných projektů. Letos fond hospodaří s necelými 72 miliardami Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.