Neděle 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Ministerstvo spravedlnosti vyzvalo soudy k prověření nezákonných exekucí. Může jich být více než sto tisíc

Vývoj ekonomiky 17.09.2019 | 16:47 0 Komentářů

Soudy mají nyní prověřit seznam exekucí, který připravilo ministerstvo spravedlnosti. Jedná se o exekuce nařízené na základě rozhodčího nálezu. Je totiž možné, že byl rozhodčí nález vydán dle neplatné rozhodčí doložky. 

Rozhodčí doložky, které byly do smluv převážně úvěrového typu vloženy malým nečitelným písmem, považuje Nejvyšší soud za protiprávní. Nepřiměřené sankce uložené úvěrovými smlouvami by u soudu přiznány nebyly, zatímco soukromý rozhodce je zpravidla potvrdil.

Podle serveru Exekutor neplatné rozhodčí doložky do smluv včleňovaly například společnosti Home Credit, ESSOX, Cetelem, Komerční banka, Finpomoc a další. Skutečnost, zda je možné exekuci zastavit na základě vady rozhodčí doložky je ale nutno posoudit individuálně. „Ne všechny ze 133 tisíc označených řízení jsou vedené na základě neplatných rozhodčích doložek, některé jsou vedeny zcela oprávněně. Očekáváme, že soudy prověří legalitu rozhodčí doložky, pokud tak již neučinily dříve,“ uvádí Andrea Šlechtová z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

Zastavením nezákonné exekuce však nedochází k odpuštění dluhu. „Primárním důvodem existence dluhu je úvěrová či obdobná smlouva. Dluh z úvěrové smlouvy nezmizí jen tím, že bude zastavena exekuce vedená na základě vadného rozhodčího nálezu. Věřitel určitě bude chtít půjčené prostředky zpět. Dlužník tak musí počítat s tím, že věřitel opětovně své právo uplatní, tentokrát u soudu,“ podotýká prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil.

Zdroj: Lidovky.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.