Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Ministerstvo financí zvažuje omilostnění daňových úniků

Ministerstvo financí propočítává, zda se mu vyplatí omilostnit daňové úniky. Od případné milosti na daňové delikty očekává, že se z daňových rájů vrátí desítky miliard korun, které zdaní. Proč by měli mít zájem podnikatelé o navrácení a zdanění peněz?

Daňové úniky mají v České republice tříletou promlčecí lhůtu. Peníze, které odešly do daňových rájů s cílem snížení daňové povinnosti před více než třemi lety, se tedy nevrátí – a ani s tím ministerstvo financí nepočítá. Důvodem, proč by "mladší" daňoví delikventi měli mít zájem o dodanění příjmů vyvedených do zahraničí, je především současné vyjednávání ministerstva s daňovými ráji o poskytování informací.

Na odhadu přínosu pro českou státní pokladnu spolupracuje s ministerstvem financí i Česká daňová správa. Případná amnestie ovšem nebude snadno realizovatelná. "Myslím, že pokud by se ale amnestie skutečně zavedla, musela by se mírně měnit i legislativa a slovo by tedy dostal parlament," řekl pro MF Dnes Jan Knížek, šéf České daňové správy.

Přínos "daňové amnestie" se odhaduje v řádu miliard korun. Její případné schválení a realizace ale na druhou stranu pošle negativní signál všem, kteří daně řádně platí.

Zdroj: MF Dnes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.