Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Ministerstvo financí snížilo odhad růstu české ekonomiky

Makro 06.11.2018 | 16:43 0 Komentářů

Ministerstvo financí snížilo odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok na tři procenta a pro příští rok na 2,9 procenta. Ještě v červencové prognóze očekávalo ministerstvo, že letos ekonomika poroste o 3,2 procenta a příští rok o 3,1 procenta. V loňském roce zaznamenala ekonomika růst o 4,3 procenta.

Hospodářský růst bude v letošním roce tažen investicemi, které jsou podpořeny evropskými penězi a nutností firem inovovat technologické vybavení. Ministerstvo upozornilo na nerovnováhu na trhu práce a pokles relativní ceny kapitálu k ceně práce.

„V roce 2019 již převezme roli hlavního tahouna hospodářského růstu opět spotřeba domácností, která bude reflektovat silnou mzdovou dynamiku při extrémně nízké míře nezaměstnanosti i razantní zvýšení důchodů,“ píše se v dnes zveřejněné prognóze.

Odhad průměrné míry inflace úřad oproti červencové prognóze nezměnil, letos by měla dosáhnout 2,2 procenta.

Veřejný sektor by měl v letošním roce hospodařit s přebytkem 1,6 procenta HDP. Červencová prognóza přitom počítala s přebytkem 1,5 procenta HDP. Přebytky hospodaření veřejných financí mají postupně klesat na jedno procento v roce 2019, 0,9 procenta v roce 2020 a na 0,8 v roce 2021.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.