Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Ministerstvo financí plánuje na konec roku vyšší prodeje dluhopisů

BankyInvestice 19.09.2016 | 15:24 0 Komentářů

Ministerstvo financí dnes odpoledne oznámilo plán aukcí vládních dluhopisů na říjen. Spolu s informacemi obsaženými v návrhu rozpočtu na příští rok a strategií ministerstva tak dostáváme obrázek ohledně vývoje státního dluhu ve zbytku roku.

V říjnu chce Ministerstvo financí pořádat dvě aukce a v každé z nich nabídnout tři různé dluhopisy. Maximální objem prodaných papírů by měl v říjnu dosáhnout 38 miliard korun, a to v tzv. konkurenčním kole. Dalších 20 % navíc může ministerstvo umístit v tzv. nekonkurenčním kole.

Důležitou informací je, že v celém čtvrtém kvartále chce ministerstvo prodat až 80 miliard dluhopisů všech splatností (nad jeden rok). To je vysoké číslo – znamenalo by to nejvyšší prodaný objem českých dluhopisů v historii během jednoho čtvrtletí.

Ministerstvo financí chce očividně využít příznivých podmínek na trhu. Výnosy krátkodobých dluhopisů jsou prakticky na historických minimech, i když se za posledních pár dnů zvýšily (ještě před týdnem byl výnos dvouletého papíru téměř –0,8 %, nyní je –0,61 %). Poptávka je a bude silná díky přílivu spekulativního kapitálu sázejícího na ukončení kurzového závazku ČNB v polovině příštího roku (i když slova guvernéra Rusnoka z minulého týdne ohledně možnosti posunutí konce závazku až na podzim příliv kapitálu prozatím utnula) a díky snaze domácích bank zmenšit rozvahu nákupem dluhopisů před vypočítáním příspěvků do rezolučního fondu na konci roku.

Návrh rozpočtu pro příští rok ukázal, že ministerstvo financí počítá pro letošek se snížením státního dluhu o 13 miliard korun. Podle našich odhadů to potvrzuje domněnky, že ministerstvo chce letos vykázat vyrovnaný rozpočet. Za snížením dluhu bude podle všeho stát využití likviditní rezervy státu z účtů u ČNB.

Poměr dluhu k HDP by letos měl opětovně poklesnout, od roku 2012 navíc poprvé pod hranici 40 %, když očekáváme hodnotu 39 % po 40,3 % v roce 2015.

Marek Dřímal, ekonom Komerční banky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.