CZK/€ 24.695 +0,20%

CZK/$ 23.468 +0,20%

CZK/£ 29.144 +0,12%

CZK/CHF 24.060 +2,32%

01. 02. 2008

0 komentářů

Mikrofinanční portál myELEN přechází do ostrého provozu

 


 

Společnost Microfinance včera oficiálně představila svůj internetový portál myELEN.com, díky němuž mohou lidé z vyspělých zemí formou mikropůjček financovat drobné podnikatele v rozvojových zemích, kteří nemají přístup k standardním úvěrům, s jejichž pomocí by mohli realizovat své podnikatelské aktivity.

Mikropůjčka nejen pomáhá, ale její poskytovatel získá i poměrně atraktivní úroky, které se pohybují od 5 % do 10 % p.a. (ročně). Z tohoto důvodu je systém mikrofinancí tak unikátní. „Bez větší znalosti financí se z člověka může stát investor, který pomáhá druhým. Jedinečná záležitost,“ dodává pan Petr Michlík, jeden z prvních uživatelů portálu myELEN.com.

Portál myELEN.com je jedním ze čtyř podobně fungujících projektů na světě a druhým v Evropě. V současnosti spolupracuje s mexickou mikrofinanční institucí FIPS, která dále distribuuje prostředky vesnickým komunitám v regionech jižního Mexika. V příštích měsících by společnost Microfinance měla navázat spolupráci s dalšími mikrofinančními institucemi v zemích latinské ameriky, východní Evropy a Asie. 

„Tihle lidé nemají přístup k základnímu kapitálu,“ uvádí Tomáš Hes, který pracuje přímo v terénu pro mexickou mikrofinanční instituci FIPS. „Větší město může být vzdáleno několik desítek hodin, na půjčku v bance nemají drobní podnikatelé nárok, protože například nejsou schopni předložit oficiální finanční výkazy. Tihle lidé ale chtějí pracovat, mají připraveny podnikatelské záměry a často i jistotu odbytu v jejich lokalitě. Tihle lidé mají vše, co potřebují k tomu, aby se z nich stali úspěšní malí podnikatelé. Jediné, co jim schází, je kapitál. Mikrofinanční instituce (MFI) působící v jejich regionu je jedinou šancí, jak se oni sami mohou postavit chudobě. Přes křížové ručení a zaručení celé komunity poskytne MFI drobné mikroúvěry. Komunita ví, že pokud jeden z jejích řad přestane splácet, mikrofinanční instituce jim všem již neposkytne další úvěry, a tak se často stává, že pokud jeden z nich má problémy, ostatní za něj jednu či víc splátek zaplatí. Tak tito lidé dostávají šanci. Šanci pracovat a důstojně žít,“ dodává Tomáš Hes. 

REKLAMA

V současnosti, kdy akciové trhy zažívají značnou nervozitu, se jeví zapojení do mikrofinancí jako oblast od kapitálových trhů dosud velmi izolovaná, jako oblast s atraktivním výnosem a důležitým elementem charity. „V prostředí turbulentních akciových trhů se ukazuje zvýšená potřeba diverzifikace portfolia. Mikrofinance tuto možnost nabízejí,“ zdůrazňuje ekonom Pavel Kohout.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Microfinance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.