Čtvrtek 01. října. Svátek má Igor.

Meziroční inflace v dubnu klesla na 1,6 %

Míra inflace měřená indexem spotřebitelských cen v dubnu dosáhl 1,6 %. Jedná se o pokles o 0,1 procentního bodu oproti meziroční míře inflace z března.

Meziměsíčně index spotřebitelských cen v dubnu vzrostl o 0,3 %.

"Mírné zpomalení meziročního cenového růstu nastalo i v oddíle bydlení v důsledku snížení růstu cen zemního plynu na 5,8 % (z 9,2 % v březnu). Růst cen pohonných hmot zpomalil meziročně na 10,1 % (z 10,7 % v březnu). Důvodem byl vyšší meziměsíční růst v dubnu 2010 než v dubnu 2011," uvádí zpráva ČSÚ.

"Inflace zůstala znovu výrazně pod cílem ČNB a navíc z jejího pohledu strukturálně v pohodě. To potvrzuje, že ČNB nemusí až tolik se zvyšováním sazeb spěchat," komentuje zprávu o inflaci Martin Lobotka, analytik České spořitelny.

Ani podle Petra Sklenáře, analytika J&T Banky, inflace "nevyvolává u ČNB potřebu rychle zasáhnout zvýšením sazeb. Nadále očekáváme, že inflace se během roku dostane i mírně nad 2%, ale zvyšování sazeb ČNB nepřijde dřív než v srpnu a do konce roku se sazby zvednou pouze jednou až dvakrát o 25 bps."

"Je pravděpodobné, že by v následující měsících mělo docházet k mírné akceleraci inflace, k čemuž může pomoci i lepšící se stav trhu práce," očekává Josef Novotný, finanční analytik Fio banky.

Zdroj: ČSÚ, ČS, J&T Banka, Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.