Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Meziroční inflace v červenci vyskočila na nejvyšší úroveň od letošního dubna

Investice 09.08.2016 | 09:47 0 Komentářů

Meziroční inflace v červenci vyskočila na nejvyšší úroveň od letošního dubna: k tomuto vývoji přispěl vývoj na cenách potravin, tabákových výrobků a alkoholu, dle všeho se ale zrychlila také jádrová inflace. Červencový nárůst inflace je nad očekáváním finančního trhu, nicméně je zcela v souladu s prognózou ČNB a centrální banka tak nemusí nijak měnit svůj aktuální názor na cenový vývoj a na nastavení měnové politiky. 

Ve zbytku letošního roku by se inflace měla dále zvyšovat, nicméně mělo by jít spíše o pozvolný růst: úroveň jednoho procenta bude meziroční inflace dle mého názoru atakovat nejdříve v listopadu.  Za celý rok 2016 očekávám průměrnou inflaci na úrovni 0,6 %, v roce 2017 by pak průměr mohl činit zhruba 1,6 %: osobně se domnívám, že celková inflace v průběhu roku 2017 setrvá mírně pod dvouprocentním inflačním cílem České národní banky.

Celková meziroční inflace vykázala mezi červnem a červencem poměrně výrazný nárůst, z 0,1 % na 0,5 %. Finanční trhy přitom v průměru očekávaly zrychlení jen na 0,3 %, nicméně vykázaná úroveň 0,5 % je zcela v souladu s čerstvou prognózou ČNB. Pohled na jednotlivé položky spotřebního koše napovídá, že k nárůstu celkové inflace napomohly ceny tabáku a alkoholických nápojů (zrychlení růstu cen), dále ceny potravin (zde se meziroční pokles těchto cen v červenci výrazně zmírnil) a zdá se, že v červenci vzrostla také jádrová inflace (když v červnu meziročně činila 1,0 %). Prohloubil se naopak pokles cen pohonných hmot a zpomalil se také cenový růst v položce rekreace a kultura (ovšem u ostatních položek, spadajících do jádrové inflace, působil červencový vývoj naopak ve směru vyšší jádrové inflace).

V dalších měsících by měla celková meziroční inflace v české ekonomice dále růst: tahounem by měly být ceny potravin a pohonných hmot (i když je otázkou, jak tomu bude v případě pohonných hmot třeba právě v srpnu), rostoucí spotřeba domácností a situace na trhu práce by pak měly tlačit k růstu také jádrovou inflaci. V nejbližších měsících by se ale inflace měla zvyšovat jen zvolna, jednoprocentní úroveň by měla meziroční inflace atakovat až v závěru letošního roku. Osobně se domnívám, že celková inflace setrvá mírně pod dvouprocentním cílem ČNB i v průběhu roku 2017, zde ale roli černého koně mohou sehrát ceny komodit, a to v obou směrech, tedy jak ve směru vyšší, tak nižší inflace.

Každopádně ale lze zopakovat, že červencový výsledek inflace je v souladu s čerstvou prognózou ČN a centrální banka tak nemusí přehodnocovat svůj aktuální pohled na cenový vývoj a na nastavení své měnové politiky. Osobně jsem i nadále toho názoru, že vývoj v globální ekonomice a nastavení měnové politiky v eurozóně vyústí do situace, že ČNB ponechá v platnosti svůj závazek držet kurz koruny nad úrovní 27 za euro i v průběhu celého roku 2017 a vystoupí z něj až během první poloviny roku 2018.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.