Čtvrtek 24. září. Svátek má Jaromír.

Městský soud pochybil, když označil odůvodnění odnětí licence WPB Capital za nedostatečné

Investice 11.03.2019 | 16:33 1 Komentář

Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl kasační stížnosti České národní banky. NSS zrušil rozsudek, kterým Městský soud v Praze loni v červnu zrušil rozhodnutí bankovní rady ČNB o odejmutí licence družstevní záložně WPB Capital. Informovala o tom ČNB.

NSS shledal ve věci rozsudku Městského soudu v Praze závažné nedostatky odůvodnění a nesprávné právní posouzení. NSS se ztotožnil s námitkami ČNB uvedenými v kasační stížnosti, kterou ČNB podala v září 2018.

V červnu roku 2014 ČNB odebrala WPB Capital povolení působit jako družstevní záložna, kvůli umělému navyšování kapitálu a nákup směnek v rozporu se zákonem. Loni však Městský soud toto rozhodnutí označil za zjevně nepřiměřené opatření, ale na druhou stranu potvrdil, že ve WPB Capital docházelo k protiprávnímu jednání.

NSS v rámci přezkumu rozsudku napadeného kasační stížností ČNB dospěl k závěru, že městský soud pochybil, když odnětí licence WPB Capital z června 2014 shledal nepřiměřeným.

„… Je patrné, že úmyslné porušování uvedených pravidel nebylo ojedinělým či izolovaným pochybením, nýbrž součástí ‚firemní kultury‘ žalobce,“ uvedl NSS ve svém rozsudku vyneseném 21. února 2019 a dodal: „Existuje silný veřejný zájem na tom, aby na tomto trhu působily pouze takové subjekty, které důsledně a poctivě dodržují pravidla pro tento trh stanovená regulátorem a neobcházejí je … Jestliže banka nehodlá uvedená pravidla respektovat, není pro ni na tomto regulovaném trhu místo.“

Věc znovu bude projednávat Městský soud v Praze, který bude vázán právním názorem NSS.

Zdroj: Tisková zpráva ČNB

Jeden komentář: “Městský soud pochybil, když označil odůvodnění odnětí licence WPB Capital za nedostatečné”

  1. Michal Studený napsal:

    Položme si taky otázku, jaká je firemní kultura v ČNB a jak silně ČNB hlídá veřejný zájem, když likvidátor družstva podle dostupných informací po dobu likvidace pod dohledem ČNB odkloní ze záložny za 4 roky stovky milionů Kč v prospěch firem svých kumpánů. Velice se těším na to, až se začnou rozkrývat detaily z této oblasti. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.