Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Merkelová kritizuje Francii s Itálií kvůli slabým reformám

Investice 07.12.2014 | 10:01 0 Komentářů

Vlády těchto zemí musejí udělat víc, aby své rozpočty uvedly do souladu s pravidly EU, uvedla kancléřka.

Merkelová kritizuje Francii s Itálií kvůli slabým reformám

Berlín – Reformy veřejných financí v Itálii a ve Francii jsou nedostatečné, vlády těchto zemí musejí udělat víc, aby své rozpočty na příští rok uvedly do souladu s pravidly Evropské unie. V rozhovoru pro dnešní vydání německého deníku Die Welt to řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

Evropská komise před více než týdnem oznámila, že sedmi zemím eurozóny hrozí, že v příštím roce nedodrží unijní rozpočtová pravidla. Brusel posuzoval rozpočtové plány většiny zemí platících společnou evropskou měnou euro. V případě Francie, Itálie a ještě Belgie komise situaci znovu posoudí v březnu příštího roku.

Evropská komise stanovila, dokdy musí „Francie a Itálie přijmout dodatečná opatření“, uvedla Merkelová s tím, že jde o oprávněný požadavek. „Komise ale také jasně řekla, že to, co dosud předložili, není dostatečné. A s tím já souhlasím,“ dodala kancléřka.

Země platící eurem musely své plány na podobu rozpočtu na příští rok předložit komisi k 15. říjnu. S Bruselem, Paříží i Římem komise v minulých týdnech vedla intenzivní jednání.

Uvedené země se na nejvyšší vládní úrovni zavázaly na počátku příštího roku přijmout a realizovat strukturální reformy, které posílí hospodářský růst. Ve střednědobém horizontu to má zlepšit udržitelnost veřejných financí.

Itálii a Belgii by jinak mohlo hrozit disciplinární řízení a Francii – druhé největší ekonomice bloku – pokuta, protože disciplinární řízení už s ní je vedeno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.