Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Mercedes S kupé se předem nakloní do zatáčky. Díky kameře

Investice 18.06.2014 | 08:06 0 Komentářů

Elektronický systém řízení podvozku umí auto připravit i na boční vítr či na nerovnosti na vozovce.

Mercedes S kupé se předem nakloní do zatáčky. Díky kameře

Prý podobně jako dobrý lyžař či jezdec na motorce se dokáže do zatáček naklánět nový Mercedes-Benz S kupé.

Ovšem pozor. V případě tohoto luxusního vozu není účelem technické novinky dosažení větší rychlosti při průjezdu zatáčkou, ale zpříjemnění jízdy cestujícím v kupé.

Nová funkce je součástí podvozku ABC (Active Body Control). U funkce naklánění v zatáčkách jsou, v závislosti na způsobu a rychlosti projíždění zatáčky, na jedné straně vozidla zvyšovány a na druhé straně snižovány opěrné body vinutých pružin, integrovaných do pružinových vzpěr systému ABC. Vozidlo se tak během zlomků sekundy v zatáčce plynule automaticky nakloní – a to v závislosti na zakřivení zatáčky a rychlosti jízdy.

„Pociťovaný efekt je ještě mnohem větší než viditelný náklon, protože normálně se vozidlo „odklání“ působením odstředivé síly směrem k vnější straně zatáčky,“ uvádí se v tiskové zprávě.

Systém se na zatáčku připraví již preventivně, protože zatočení silnice pozná stereokamera za předním oknem. Ta „čte“ silnici do vzdálenosti patnácti metrů před vozidlem.

Funkci naklánění v zatáčkách lze zapnout pomocí třístupňového spínače ABC. Systém je aktivní v režimu „Curve“ v rozsahu rychlostí od 30 do 180 km/h. Další možností jsou režimy „Komfort“ (Magic Body Control) se snímáním povrchu vozovky a „Sport“.

Jedná se o prvek z příplatkové výbavy a dodává se pouze pro vozy s pohonem zadní nápravy.

Další funkcí systému Active Body Control je stabilizace vozidla při nárazech bočního větru. Jakmile řídicí jednotka rozpozná silný náraz bočního větru, změní během zlomků sekundy rozložení zatížení jednotlivých kol. Tím vznikne otáčivý moment působící na vozidlo proti síle bočního větru.

Mercedes-Benz S kupé je již v prodeji. Levnější ze dvou nabízených verzí je S 500. Ta má pod kapotou dvakrát přeplňovaný osmiválec s výkonem 455 koní. Maximální rychlost je omezena na 250 kilometrů v hodině. Kombinovaná spotřeba činí 9,4 litru na sto kilometrů. Cena i s DPH byla stanovena na 3 309 350 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.