Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Měnový pár USD/JPY se dostal nad stovku poprvé za posledních 6 týdnů

Investice 05.09.2013 | 15:20 0 Komentářů

Americký dolar pokračuje už čtvrtým dnem v posilování k japonskému jenu. V tomto období přidal 1,8 %. Po volatilním ranním obchodování se pár dopoledne poprvé od konce července podíval nad hodnotu 100 (komentář XTB).  

Později své zisky opět ztratil a odpoledne se obchodoval kolem otevíracích hodnot na 99,70. Pár tak zároveň narazil na silnou rezistenci, od které se už v minulosti několikrát odrazil.

Graf: Vývoj měnového páru USD/JPY v posledních dvou dnech (patnáctiminutový graf)

xtb-usd-jpy

Oslabování jenu pokračovalo po dnešním zasedání japonské centrální banky (BoJ), která zlepšila výhled japonské ekonomiky. Zároveň se jí zatím daří zvyšovat peněžní bázi i inflační očekávání. Nákupy vládních dluhopisů zůstává na 7 bilionech jenů měsíčně. Ze slabší měny se daří profitovat exportérům, problémem na druhé straně zůstává růst cen surovin a energií.

Americký dolar profituje ze sázek na brzký počátek utahování měnové politiky (na rozdíl od Japonska) a přísunu pozitivních dat z ekonomiky. Vysokou volatilitu dolaru lze očekávat v průběhu zítřejšího zveřejnění statistik z amerického trhu práce ve 14:30 a projeví se kromě USD/JPY také na dalších dolarových párech. Lepší čísla by měla znamenat tlak na další posilování dolaru a možné překonání rezistence na úrovni 100 na USD/JPY. V případě horšího výsledku by rezistence naopak mohla vydržet.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Tagy forex JPY USD XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.