CZK/€ 25.115 +0,10%

CZK/$ 22.796 +0,32%

CZK/£ 29.736 +0,01%

CZK/CHF 26.676 -0,52%

23. 09. 2013

0 komentářů

Měnové zasedání ČNB ovlivní další směr koruny

 


 

Není pochyb o tom, co bylo hlavním tématem uplynulého týdne na devizových trzích. Rozhodnutí FOMC ponechat současný program kvantitativního uvolňování beze změny bylo pro mnohé investory, kteří počítali s jeho částečným snížením, značným překvapením. Výsledek měnového zasedání Fedu vedl k oslabení dolaru na 7-měsíční minimum vůči euru a švýcarskému franku a 8-měsíční minimum k britské libře. Americká měna také klesla na 3-týdenní minimum ve vztahu k japonskému jenu, který ve stejné době oslabil na několikaletá minima vůči ostatním světovým měnám.

Investoři především uvítali fakt, že éra levného financování dosud neskončila. Paradoxně dokonce rozšířili svá portfolia o další riziková aktiva, čímž zcela ignorovali důvod rozhodnutí FOMC, že americká ekonomika není prozatím připravena na omezení podpůrných opatření, což není příliš příznivé pro výhled globální ekonomiky. To by mělo omezit zvýšenou volatilitu poté, co se devizové trhy po prvotní reakci opět stabilizují. Většímu výprodeji dolaru by také měly zabránit parlamentní volby v Německu a pokračující geopolitická nejistota kolem Sýrie. Spolu s poklesem dolaru ve stejné době posílily měny rozvíjejících se trhů, které tak korigovaly ztráty zaznamenané před konáním zasedání FOMC. Od svého poklesu na historické minimum vykázala indická rupie vůči dolaru růst o 8%. V Norsku ponechala tamní centrální banka současné nastavení úrokových sazeb beze změny, ale zároveň uznala vyšší růst inflačních tlaků a změnila výhled potenciálního zvýšení sazeb z konce příštího roku na léto 2014. Také švýcarská centrální banka rozhodla ponechat měnovou politiku beze změny s obvyklým komentářem ohledně maximálního kurzu franku vůči euru a její připravenosti použít veškerých prostředků pro udržení této hladiny.

Koruně se během uplynulého týdne podařilo zpevnit na 7-měsíční maximum vůči dolaru, ale ve vztahu k euru žádné výraznější zisky bohužel nezaznamenala. Makroekonomická data byla pouze omezena na ukazatel průmyslové inflace, který zaostal za očekáváním analytiků. Pokles cen průmyslových výrobců znovu oživil spekulace, že ČNB by mohla vstoupit na devizové trhy a intervenovat proti české měně ve snaze zabránit růstu deflačních tlaků.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden proběhne měnové zasedání ČNB. Obchodníci s korunou se tak budou před čtvrtečním zasedáním snažit vyhnout testování vůle centrální banky, která by mohla komentovat intervenční úmysly, tím, že by domácí měnu vyhnali na silnější úrovně. Kromě zasedání ČNB nebude tento týden zveřejněno příliš mnoho dalších ukazatelů, které by ovlivnily další směr koruny. Z tohoto důvodu se česká měna nechá do značné míry inspirovat externími faktory v podobě sentimentu investorů a míry averze vůči riziku. 

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Nejlepší čas investovat už byl, ale nejhorší je, neinvestovat vůbec

Investice, jako vše v životě, s sebou nesou příležitosti i rizika, a výsledky naší snahy nemusí skončit v zelených číslech. Na kapitálových trzích se střídají býčí a medvědí trhy v cyklické obměně růstu a poklesu, i když historicky víme, že ze statistického hlediska převažuje právě růst.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 09. 2024

Klíčový technický indikátor signalizuje, že akcie mohou být přeprodané

Indikátor relativní síly – Relative Strength Indicator (RSI) je ukazatel, který měří rychlost a velikost nedávných cenových změn cenného papíru nebo indexu a vyhodnocuje, zda investoři danou investici překoupili nebo přeprodali. Hodnota RSI 70 nebo vyšší znamená překoupenost. Hodnota 30 nebo nižší značí přeprodaný stav.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *