CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

08. 11. 2013

0 komentářů

Měnové války: epizoda z Čech, aneb impérium vrací úder

 


 

Bankovní rada se rozhodovala nad novou prognózou, jejíž základní scénář považuje za natolik nerealistický (předpokládá záporné sazby), že musela přejít k alternativnímu scénáři předpokládající kurzové intervence. Protože ČNB není schopna zajistit záporné úrokové sazby, prognóza požaduje využití alternativních nástrojů – intervencí proti koruně. Centrální banka se proto rozhodla intervenovat tak, aby kurz udržovala v blízkosti 27 CZK/EUR. Intervence chce provádět v takovém objemu a tak dlouho, dokud bude k naplnění inflačního cíle v budoucnosti potřeba udržovat korunu slabou. Cíl kurzu v blízkosti 27,00 je podle Guvernéra Singera údajně nastaven tak, aby s ním centrální banka nemusela brzy hýbat.

Samotný intervenční režim chce ČNB ukončit teprve tehdy, až si bude velmi jistá, že nebude muset intervence zahajovat znova, respektive až bude vidět „dramatické inflační tlaky“. Ze slov guvernéra na tiskové konferenci vyplynulo, že exit není pravděpodobný v roce 2014. Jen pro úplnost dodáváme, že o zachování či změně tohoto režimu se bude hlasovat na každém měnovém zasedání bankovní rady.

Centrální bance se rozhodně podařilo překvapit finanční trhy. Koruna oslabila o téměř pět procent až k cílové úrovni, přičemž teprve následující dny a týdny ukáží, jak velké bude centrální banka tolerovat odchylky kurzu od cílové hodnoty EUR/CZK. ČNB nehodlá rozšiřovat informace o jejích operacích na devizovém trhu nad rámec dosavadní praxe, což znamená, že se teprve se zpožděním ze statistik o devizových rezervách dozvíme, jak objem eur nakoupených centrální bankou narostl. Bude-li současný režim trvat rok, tak je třeba se připravit na to, že objem devizových rezerv ČNB naroste opravdu výrazně.

Petr Dufek & Jan Čermák, analytici ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *