Středa 22. září. Svátek má Darina.

Měď dnes klesla na nejnižší hodnoty od srpna, zafunguje support?

Investice 19.03.2013 | 14:48 0 Komentářů

Cenu mědi zasáhl v novém týdnu výrazný gap. Rozdíl mezi páteční závěrečnou cenou a pondělním otevřením dosáhl 173 dolarů (-2,75 %). Pád se včera i dnes nadále prohluboval a dnes cena tříměsíčního kontraktu mědi v Londýně dostala až na 7445 dolarů za tunu, což znamenalo nejnižší hodnoty od konce srpna 2012. Měď reagovala negativně na podmínky bailoutu Kypru téměř nejvíce ze všech sledovaných komodit (komentář XTB).

Graf: Vývoj cen mědi na londýnské komoditní burze LME od srpna 2012 (denní graf – v USD/tuna)

 xtb-med-minimum-2013

V neprospěch mědi hraje také nezájem velkých spekulantů, kteří podle komise CFTC drží v březnu více „short“ kontraktů než „long“ kontraktů poprvé od září minulého roku. Důležitým faktorem poklesu mědi v posledních týdnech jsou také rostoucí zásoby monitorované londýnskou burzou LME. Zásoby prudce rostou na 544 tisíc tun a jsou jen krůček od desetiletých maxim. Zásoby komodity jsou navíc na vzestupu už 23 dní v řadě. Poptávka zůstává utlumená, když největší zklamání dosud v tomto roce přináší Čína a Japonsko.

Měď patří mezi volatilní průmyslové kovy, které na komoditních trzích nejvíce reagují na pokles či vzestup rizikové averze. Cena mědi měla v minulosti tendenci oscilovat kolem hladiny 7500 dolarů za tunu a spekulace na návrat ceny nad tuto hranici by se mohla ukázat jako zisková. Zvláště po výrazném víkendovém gapu. Z dlouhodobého hlediska je měď navázána hlavně na dění v Číně a tamní vývoj je v prvních měsících roku spíše zklamáním.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.