Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

McDonald’s v Bosně neuspěl, válcují ho domácí jídla

Investice 20.02.2015 | 07:04 0 Komentářů

Fastfood zpočátku lákal zejména mladší Bosňany novotou i dotykem západního světa, konkurence místních pochutin je ale nad jeho síly.

McDonald's v Bosně neuspěl, válcují ho domácí jídla

Sarajevo – Americký řetězec s rychlým občerstvením McDonald’s otevřel první pobočku v Bosně a Hercegovině teprve v létě 2011, zato s velkými plány.

Místní politici hovořili o tom, že příchod restaurace dokazuje hospodářský růst a stabilitu balkánské země.

Po necelých čtyřech letech je ale všechno jinak. Z plánované expanze sešlo, nedávno zavřely dvě pobočky ve městech Tuzla a Banja Luka, a jak informují bosenská média, McDonald’s už funguje jen v Sarajevu.

Fastfood zpočátku lákal zejména mladší Bosňany svou novotou i dotykem západního světa, konkurence místních pochutin se ale ukazuje být nad síly americké firmy.

Čevap proti hamburgerům

Sarajevo i ostatní bosenská města jsou plná stánků s rychlým občerstvením, kromě masa na roštu nabízejí třeba tradiční slané koláče – pity, nepřeberná je i nabídka sladkostí. Roli zcela jistě hrají i ceny, které jsou u McDonald’s přece jen vyšší na poměry země, kde průměrný příjem dosahuje 850 konvertibilních marek (12 000 korun).

Například Big Mac stojí v Sarajevu 6,5 konvertibilní marky (90 korun), tedy podobně jako velká porce tradičních čevapů z mletého masa v asi nejlepším sarajevském podniku svého druhu Željo.

Méně proslulé čevabdžinice si pak v bosenské metropoli účtují za tradiční jídlo připravované na roštu jen pět marek. Jídla z McDonald’s navíc podle hlasů místních, ale i turistů, nemohou tradičním bosenským dobrotám konkurovat ani chuťově.

Známý americký řetězec s rychlým občerstvením se ale v poslední době potýká s odlivem zákazníků nejen v malé Bosně a Hercegovině. Podle čísel z loňského října se v restauracích McDonald’s otevřených nejméně 13 měsíců tržby snížily o více než tři procenta.

V České republice je ovšem situace právě opačná: loni 95 restaurací amerického řetězce utržilo 4,194 miliardy korun, meziročně o 1,8 procenta více.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.