Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

McDonald’s uzavřel před protesty své ústředí v Chicagu

Investice 21.05.2014 | 22:40 0 Komentářů

Organizátoři protestů do Chicaga navezli podle různých zdrojů stovky až několik tisíc lidí ze tří desítek amerických měst. Žádají hlavně vyšší mzdy.

McDonald's uzavřel před protesty své ústředí v Chicagu

Chicago – Řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald’s ve středu uzavřel část svého chicagského ústředí. Reagoval tím na přípravy potenciálně masové demonstrace zaměstnanců a aktivistů za výrazné zvýšení mezd. Demonstrace se má odehrát na prahu čtvrteční valné hromady společnosti.

Organizátoři protestů do Chicaga navezli podle různých zdrojů stovky až několik tisíc lidí ze tří desítek amerických měst. Po zjištění, že McDonald’s budovu ústředí vyklidil, místo akce bez dalších podrobností změnili. Společnost podle agentury AP uvedla, že doporučila zaměstnancům centrály, aby pokračovali v práci z domova.

Akce na podporu zdvojnásobení mezd v řetězcích s rychlým občerstvením začaly před rokem v New Yorku. Nejvíce zasahují právě McDonald’s, který je pro aktivisty nenáviděným symbolem celého sektoru.

Zaměstnanci a aktivisté se vedle zvýšení mezd na 15 dolarů (300 Kč) za hodinu domáhají zlepšení pracovních podmínek a zakládání odborů. Jejich akce podporuje odborový svaz zaměstnanců sektoru služeb SEIU, který má přes dva miliony členů. Pobouření aktivistů zvýšila informace, podle níž si šéf McDonald’s Don Thompson loni vydělal 9,5 milionu dolarů (zhruba 190 milionů Kč).

Ve Spojených státech je přes 14.000 restaurací McDonald’s. Většinu z nich neprovozuje přímo McDonald’s, ale jiné subjekty na základě licence. Na českém trhu podniká McDonald’s od roku 1992, kdy v pražské Vodičkově ulici otevřel svou první tuzemskou provozovnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.