Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

mBank mění ceník. Výběry budou zdarma, karta v základu ne

Investice 11.12.2014 | 08:52 0 Komentářů

Nový sazebník začne platit v březnu. Má umožnit ještě více lidem mít účet u mBank bez jakýchkoli poplatků.

mBank mění ceník. Výběry budou zdarma, karta v základu ne

Praha – Internetová banka mBank změní od března sazebník. Výběry z bankomatů umožní zdarma bez dodatečných podmínek, ale současně zavede nový poplatek za vedení platební karty. Ten ale půjde snadno vymazat.

Březnová změna umožní ještě více lidem využívat účet u mBank bez jakýchkoli poplatků. Zdarma zůstává vedení účtu, stejně jako běžné transakce nebo odchozí i příchozí SEPA platby (platby v eurech).

První tři výběry v měsíci z jakéhokoli bankomatu v Česku dosud pro klienty mBank vyjdou na devět korun. Tento poplatek banka odpouští lidem, kteří platí kartou u obchodníků: Za utracené 2000 korun dosud nabízí jeden výběr v měsíci zdarma, za 3000 korun dva výběry a za 4000 korun tři výběry. Za vedení platební karty se dosud u mBank neplatí.

Od března budou první tři výběry v měsíci zdarma, případné další vyjdou na 35 korun jeden. Současně ale mBank nastavuje nový poplatek ve výši 29 korun za vedení karty. Ten půjde vymazat na nulu, pokud klient alespoň jednou za měsíc zaplatí kartou u obchodníka a zároveň takto utratí alespoň 500 korun. Druhou možností, jak nový poplatek vymazat, je sjednání jakéhokoli úvěrového produktu z nabídky mBank.

Nově se v sazebníku objeví od března také poplatek za dotaz na zůstatek na účtu v bankomatu. Banka si za to bude účtovat devět korun. mBank zároveň zaslouží kritiku za to, že svým klientům na webu nenabízí dokument, který by změny shrnoval, a nechává je tak sazebníky porovnávat.

Nižší platba provozovateli bankomatu

Banka může ke změně přistoupit díky tomu, že v Česku výrazně zlevnily poplatky, které vydavatel karty platí bance provozující bankomat. Zatímco dříve se tento blížil třiceti korunám, nyní spadl na 14 korun v případě debetních karet Visa (ty vydává mBank) a na desetikorunu u debetních karet MasterCard.

Poplatek za vedení platební karty ve výši 29 korun zavádí mBank proto, aby nemusela vydávat karty těm klientům, kteří je následně nepoužívají a banka na nich tratí.

Podmiňování lepších podmínek aktivním užíváním platební karty je na českém bankovním trhu běžné. Například Zuno Bank vrací za utracené tři tisíce korun poplatek za vedení účtu Plus. Účet bez poplatku za tři transakce kartou v měsíci dává také Equa bank. Air Bank zase nabízí nadstandardní úrok (1,1 %) na běžném účtu za pět karetních transakcí v měsíci.

Potřetí v řadě v zisku

mBank zároveň představila nové mobilní bankovnictví. Vychází z internetového bankovnictví, které banka představila na začátku roku 2014.

Nové mobilní bankovnictví si už nyní mohou stahovat klienti mBank s operačním systémem Android. V lednu bude i pro majitele přístrojů od firmy Apple a v průběhu roku 2015 má přijít i verze pro Windows v chytrých telefonech.

Šéf české mBank Roman Truhlář očekává, že banka dosáhne za letošní rok podobně vysokého zisku jako loni – tedy kolem 150 milionů korun. V zisku tak banka v Česku skončí třetí rok po sobě.

Loňský výsledek přitom podle Truhláře není úplně reprezentativní, neboť mu pomohlo zúčtování jednorázových daňových úspor. Letošní zase ovlivní náklady na investice do mobilního bankovnictví, dodal. Na trh mBank vstoupila v listopadu 2007.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.