Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Marksová plánuje nižší odvody za zaměstnávání po rodičovské

Investice 26.03.2014 | 15:00 0 Komentářů

Sněmovna také poslala k dalšímu projednávání zákon o dětských skupinách.

Marksová plánuje nižší odvody za zaměstnávání po rodičovské

Praha – Zaměstnavatelé, kteří přijmou rodiče po rodičovské dovolené, by mohli mít nižší odvody.

Na podporu zaměstnávání matek a otců malých dětí to plánuje ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

V dubnu by měla začít pracovat její skupina expertů a zástupců stran, která návrhy opatření na podporu rodin připraví, uvedla Marksová.

„Plánujeme podporu zaměstnávání rodičů – zejména tedy matek, které se vracejí z rodičovské dovolené – tím, že by zaměstnavatel měl slevu na pojistném,“ uvedla ministryně.

Vláda si ve svém programu předsevzala, že návrh „systémového řešení rodinné politiky“ připraví odborná komise. Zasednout by v ní měli třeba sociologové či demografové. Zástupce v ní mají mít koalice i opozice. „Aby pak na návrzích byla shoda přes celé politické spektrum,“ podotkla ministryně.

K vyšší zaměstnanosti rodičů mají přispět také dětské skupiny, kam by rodiče mohli dávat své malé potomky na hlídání. Sněmovna zákon, který tuto péči upravuje, poslala do dalšího projednávání.

Jiné nové služby resort práce zatím neplánuje. V jedné z rakouských spolkových zemí – v Dolních Rakousech – fungují vedle školek a dětských skupin třeba denní či mobilní matky nebo takzvané půjčené babičky.

„Už dnešní debata ve Sněmovně ukázala, že dětská skupina je velice inovativní a poměrně kontroverzní záležitost. Budeme rádi, když tento zákon budeme mít,“ dodala Marksová.

I když zákon ještě neplatí, dětské skupiny už v Česku fungují. Jednu zřídilo ministerstvo práce, další má ministerstvo zahraničí či některé vysoké školy.

„Zákon podpoří zakládání dalších dětských skupin a dá jim jistotu právního rámce. Je lepší věcem, i když už fungují, tento právní rámec dát,“ míní ministryně. Dodala, že norma má navíc přesah do daňových zákonů. Daňovou úlevu budou mít zřizovatelé i zaměstnaní rodiče, kteří dítě do skupiny dají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.