Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Manažeři přijdou o desítky tisíc, peníze si vezme stát

Investice 02.10.2009 | 15:12 0 Komentářů

Úsporný balíček zvýší stropy na zdravotní a sociální pojištění. Možná se zruší úplně

Praha – O desítky tisíc korun více než dosud zaplatí v příštím roce státu lidé s měsíční hrubou mzdou přes 94,2 tisíce korun. Přijatý úsporný balíček totiž zvýšil takzvaný strop na sociální a zdravotní pojištění. Část poslanců chce teď ještě prosadit jeho úplné zrušení, a to už od roku 2010.
Původní vládní návrh, aby lidé vydělávající měsíčně přes 145 tisíc korun hrubého platili vyšší sazbu daně z příjmu, ve sněmovně při schvalování úsporného balíčku neprošel kvůli odporu ODS. Občanští demokraté ale ustoupili v oblasti nepřímého zdanění, tedy odvodů na sociální a zdravotní pojištění.
Strop pro placení pojištění se tak v roce 2010 posune ze 48násobku průměrné české roční mzdy na 72násobek. V praxi se zvýší z dosavadních 1,13 milionu korun ročně na zhruba 1,7 milionu korun ročně. Nově na strop dosáhnou až lidé s měsíčním příjmem přes 142 tisíc hrubého.
Zatímco u sociálního pojištění se strop zvyšuje jen dočasně pro rok 2010, schválená novela zákona o zdravotním pojištění toto časové omezení překvapivě neobsahuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.