Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Máme nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě

Banky Daniel Kuchta 07.12.2009 | 15:48 0 Komentářů

Podle analýzy společnosti Scott & Rose zaplatí čeští klienti bankám na poplatcích nejvíce ve střední Evropě. A banky se chystají je ještě zvýšit.

Podle zmiňované analýzy platí průměrný Čech za používání běžného účtu 63,65 eur ročně. V Rakousku je to 62,47 eur, v Maďarsku 52,76 eur, na Slovensku na 48,88 eur a v Polsku na 46,19 eur. Údaje jsou zpracovány na základě ceníků v říjnu 2009 a v ČR byly do průzkumu zařazeny banky Česká spořitelna, ČSOB, Poštovní spořitelna, GE Money Bank, UniCredit Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank a Volksbank.

Pokud by byla do průzkumu zapojena také mBank, snížily by se poplatky v ČR na 57,76 eur, v Maďarsku by činily 52,76 eur, Slováci by zaplatili 45,08 eur a v Polsku by to bylo průměrně 43,40 eur. V Rakousku by průměrné poplatky byly zachovány, protože tam mBank nepůsobí. "Přestože má mBank už dost velký podíl na trhu, je porovnání zatím dost zkreslující. Banka totiž na rozdíl od ostatních neposkytuje klasické pobočkové služby," připomíná Michal Mošnička ze společnosti Scott & Rose.

Špatnou zprávou pro klienty je pak skutečnost, že domácí banky se chystají v nejbližší době zvýšit některé poplatky. Může jít o kompenzaci za nižší příjmy kvůli novele zákona o platebním styku, který zrušil některé poplatky. Banky tyto spekulace samozřejmě popírají.

Zdroj: Aktuálně.cz, Lidovky.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.