CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.821 +1,26%

CZK/£ 28.830 +0,73%

CZK/CHF 24.840 +0,45%

07. 06. 2022

0 komentářů

Maloobchodní tržby meziměsíčně zhruba stagnovaly

 

Maloobchodní tržby v dubnu dosáhly meziročního tempa (po očištění o rozdílný počet pracovních dnů) 6,2 % vyjma automobilového segmentu. To je víceméně v souladu s tržním odhadem, který činil 5,0 %.



 

Včetně prodejů aut je výsledek podstatně horší, 2,2 %. Ovšem meziroční srovnání je stále ještě ovlivněno pandemickými omezeními, a tak dynamiku maloobchodních tržeb lépe zachytí meziměsíční srovnání (po sezónním očištění), které odhalí, že se tržby drží při zemi. Po stagnaci v březnu vzrostly tržby vyjma prodejů během dubna aut o 0,1 %. Včetně aut následovala po poklesu o -0,4 % stagnace.
Horší výsledek v segmentu aut reflektuje jednak potíže na straně výroby, kdy je pro zákazníky nestandardně dlouhá čekací doba, a jednak celkově vysokou cenovou hladinu a panující nejistotu ohledně ekonomického vývoje. V takovém prostředí řada spotřebitelů odloží větší nákupy, do kterých automobily spadají. Slabší výkon v automotive se ale netýká pouze jejich samotného prodeje, ale i souvisejících služeb či prodeje pohonných hmot. Prodeje u čerpacích stanic klesly meziměsíčně o 2,3 % po březnových 3,3 %, což souvisí s jejich prudkým zdražení po vypuknutí války na Ukrajině.

Maloobchodní tržby
 v % r/r
Aktuální
Předchozí
RB
Trh
Bez aut
6,2
5,7
6,2
5,0
Zdroj: Raiffeisenbank, Bloomberg, ČSÚ

Dubnový výsledek potvrdil očekávání, že maloobchodní tržby se (prozatím) v prostředí vysoké inflace vyvarovaly propadu, jejich výsledek se ale i tak dá označit za slabší. Průměrné meziměsíční dubnové tempo za období 2016-19 převyšuje letošní duben téměř napříč všemi segmenty. Výjimkou jsou tržby ve stáncích a na trzích, prodeje se zdravotnickým zbožím a počítačovým zařízením.

Nadále platí, že některé segmenty ještě nedosáhly předpandemické úrovně. I v dalších měsíčních statistikách tak bude meziroční růst napříč jednotlivými segmenty odrážet rozdílnou srovnávací základnu.
Do dalších měsíců panuje ohledně vývoje tržeb v maloobchodu značná nejistota. Květnový propad spotřebitelské důvěry a další nárůst cen indikuje, že by tržby mohly meziměsíčně poklesnout. Dá se očekávat, že si spotřebitelé odpustí hodnotnější nákupy. Pandemií nejvíce zasažené sektory budou i nadále dohánět ztráty. Vývoj maloobchodních tržeb tak bude sice utlumený, jeho struktura by se ale měla postupně normalizovat. Pro letošní rok očekáváme meziroční průměrný růst tržeb vyjma aut o 0,8 %. Slabé prodeje automobilů naopak budou pokračující zátěží a s auty tak maloobchod podle našeho odhadu poklesne o 0,6 %.

Autor: David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.