Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Maloobchod zaznamenal v únoru nejsilnější meziroční nárůst od září 2008

Makro 04.04.2014 | 15:02 0 Komentářů

Maloobchodní prodej vzrostl v únoru podle Českého statistického úřadu již čtvrtým měsícem v řadě, tentokrát meziročně o 8,1 %. Rozdílem oproti například prosinci loňského roku je nejenom růst prodejů a oprav motorových vozidel a nepotravinářského zboží, ale i potravin. Oproti lednu si maloobchodníci polepšili o 0,3 %. (Komentář Filipa Fyrbacha, makroekonomického analytika GE Money Bank)

Maloobchodní prodej v únoru přidal na obrátkách, když si do obchodů našlo v příznivějším počasí, než panovalo před rokem, cestu více spotřebitelů. Hlavním prodejním artiklem byla opět motorová vozidla, kterých se prodalo v meziročním srovnání o necelou pětinu více. Statistiky registrací naznačují, že i březen bude pravděpodobně v tomto směru příznivý. Na faktu, že trh s automobily si drží příznivý trend nejenom doma, ale i v zahraniční, se tak nic nemění.

Lepší počasí zvyšuje i chuť k jídlu. Prodej potravin vzrostl meziročně o 2,4 % a maloobchodníci za ně utržili o 5,5 % více než před rokem. Tentokrát se dařilo i čerpacím stanicím, které prodaly o 3 % více paliva než v loňském roce.

Češi si drží podle průzkumů Českého statistického úřadu slušný optimismus, což jim dovoluje rozpustit část úspor ve spotřebu. Pravděpodobně vnímají fakt, že předpokládané ekonomické oživení se dříve či později musí projevit na trhu práce. Ten se v některých statistikách už nyní meziročně zlepšuje, otázka ale zní, do jaké míry je to zatím pouze optický klam způsobený částečnými pracovními úvazky, popřípadě předčasným odchodem některých nezaměstnaných do důchodu.

Prodej nepotravinářského zboží vzrostl oproti loňsku o 4 %, dařilo se typickým tahounům – prodeji přes internet a s tím související prodej elektroniky. Kromě toho ale vzrostl zájem o výrobky pro domácnost a o oděv či obuv.

Spotřeba domácností se vloni vyšplhala na necelých 1,69 mld. Kč (stálé ceny). Letos by se výdaje spotřebitelů měly zvýšit zhruba o 1 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.