CZK/€ 23.825 +0,02%

CZK/$ 21.929 +0,29%

CZK/£ 27.111 +0,08%

CZK/CHF 23.784 -0,12%

05. 10. 2012

0 komentářů

Maloobchod v srpnu nadále slabý

 


 

K meziročnímu poklesu maloobchodních tržeb přispěly negativně tržby v motoristickém segmentu, které klesly meziměsíčně o 1,3 % a meziročně dokonce o 4,7 %. Na druhou stranu pozitivně na maloobchod působily prodeje pohonných hmot, které se meziročně zvedly o 1,1 %. To je dobrou zprávou, protože tento segment se probouzí už druhý měsíc po sobě i přes rostoucí ceny benzinu a nafty.

Velmi dobře si vedly i tržby v segmentech odívání a obuvi a počítačů a telefonů. Zboží kupované přes internet a zásilkové služby narostlo dokonce o celých 8 %. Nedařilo se prodeji potravin, který klesal o 1,2 %, pravděpodobně i vlivem vyšších cen v důsledku vyšší spodní sazby DPH.

Čísla z maloobchodu jasně ukazují, že spotřebitelé jsou ve svých útratách stále opatrní. Pozitivní ale je, že v meziměsíčním srovnání maloobchod mírně rostl, což je po horším červencovém výsledku příjemné překvapení. Na druhou stranu se ale nedá očekávat, že by se po zbytek letošního roku maloobchodu nějak závratně dařilo. Klesající reálné mzdy a velmi slabá důvěra spotřebitelů působí na maloobchodní tržby negativně, což jistě ještě několik měsíců přetrvá. 

Petr Gapka, analytik GE Money Bank

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *