Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Maloobchod se v červnu zvedl, nezaměstnanost stagnuje

Makro 03.08.2012 | 14:35 0 Komentářů

V červnu rostly očištěné tržby v maloobchodě meziměsíčně o 0,4 % a meziročně dokonce o 0,8 %. Bez očištění se meziročně maloobchod stále propadá, v červnu o 1 % (komentář GE Money Bank).

 

Maloobchod přinesl pozitivní překvapení, když se v červnu po květnové stagnaci očištěné tržby meziročně zvedly. Tahounem zůstává segment prodeje a oprav motorových vozidel, který po očištění o počet pracovních dnů meziročně roste o 2,7 %. Na druhou stranu táhnou maloobchod dolů prodej potravin a pohonných hmot.

Výsledky maloobchodu byly lepší než očekávání analytiků, ale je potřeba si uvědomit, že výsledek ani přes to není příliš optimistický. Maloobchodní tržby jsou taženy pouze jedním segmentem a důležitý prodej potravin stále ukazuje na spořivost spotřebitelů. Nízkou vůli utrácet signalizuje i průzkum spotřebitelské důvěry, který se pohybuje na velmi nízkých úrovních, srovnatelných s recesí z roku 2009. Z toho usuzujeme, že spíše než zvedání spotřebitelské poptávky ze dna se jedná o jednorázový výkyv.

Spolu s údaji o maloobchodě zveřejnil dnes Český statistický úřad rovněž výsledek nezaměstnanosti ILO za druhé čtvrtletí letošního roku. Podle ČSÚ poklesla ILO nezaměstnanost ve srovnání s prvním čtvrtletím o 0,4 procentního bodu a dosáhla hodnoty
6,8 %. V meziročním srovnání však zůstala nezaměstnanost v letošním druhém kvartále na úrovni druhého kvartálu loňského roku, a tudíž se za poslední rok podmínky na trhu práce nijak nezlepšily. To dokládá i odlišná metodologie registrované nezaměstnanosti, kterou publikuje Ministerstvo práce a sociálních věcí a která rovněž poukazuje na meziročně nezměněnou nezaměstnanost.

Do budoucna se dá očekávat, že podmínky na trhu práce se budou zhoršovat a nezaměstnanost poroste jak kvůli sezónním vlivům, tak i kvůli klesající české ekonomice.

PhDr. Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.