Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Maloobchod: Na oko lepší výsledek

Investice 05.11.2013 | 13:01 0 Komentářů

Především dva pracovní dny navíc dopomohly maloobchodním tržbám k meziročnímu růstu o necelá čtyři procenta (3,7 %).  Po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dnů však už není výsledek zdaleka tak oslnivý, neboť útraty v obchodech se zvýšily jen o 0,5 % a nevymykají se dosavadnímu trendu. (Komentář ČSOB)
 

Stále více se daří internetovým obchodům, jejichž tržby rostly téměř o 30 %, a dlouhodobě tak posilují svoji pozici na trhu.
 
Výsledky maloobchodu stále ještě odrážejí slabou domácí poptávku, která ještě nijak nepocítila počínající oživení české ekonomiky.
 
Horší reálná finanční situace domácností spolu s přetrvávajícími obavami zatím ještě odrazují spotřebitele od větších nákupů a nepřímo tak nutí prodejce do dalších slev. Slabá poptávka tak stále tlačí českou inflaci směrem dolů.
 
Nepředpokládáme, že by se tento trend změnil ještě do konce letošního roku. Optimističtější vyhlídky ovšem bude mít obchod už na začátku roku, kdy by lidé mohli více ušetřit v nákladech za bydlení díky levnějším energiím.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.