Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Malé banky čelí novému problému. Poplatky za výběr z bankomatů podraží

Banky 30.11.2017 | 10:22 0 Komentářů

Velké banky s širokou sítí bankomatů již nechtějí doplácet na menší banky, od kterých vybírají poplatky za jejich využívání své sítě. Plánují proto navýšení poplatku za využívání bankomatů pro malé banky, se kterými mají smlouvy. Na straně velkých bank stojí i Mastercard a Visa.

Zvýšení poplatků je argumentováno rostoucími cenami za inovace a rozšiřující se hustotu bankomatů. „Není fér, pokud banky provozující největší bankomatové sítě doplácejí na ostatní hráče na trhu. I z toho důvodu Česko stojí na 26. místě za Rumunskem v hustotě bankomatové sítě v přepočtu na počet obyvatel. Součástí diskuse napříč trhem o tom, jak financovat další rozvoj sítě, musí být i výše tohoto mezibankovního poplatku,“ podotýká Jakub Švestka, mluvčí Monety Money Bank.

Malé banky naopak oponují, že tento krok je snahou o zbrždění jejich růstu a snížení konkurenčního prostředí v ČR. „Musíme zvážit všechny možnosti, jak to zastavit,“ říká Pavel Kucharski, šéf mBank, která vstoupila na český trh před deseti lety a vlastní bankomaty nestaví. „Neexistuje nákladová studie, která by ukazovala, že současná výše poplatku v Česku není pro velké banky profitabilní. Naopak v Polsku jsou tyto poplatky nižší a provozovatelé bankomatů s nimi prosperují,“ uvádí Kucharski.

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.