Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Maláčová k digitální dani: Sektorová daň nesmí být v Česku tabu

Vláda dnes schválila návrh na zavedení digitální daně ve výši sedmi procent, které pravděpodobně již od příštího roku budou podléhat internetoví giganti jako je Google či Facebook i platformy typu Uber nebo Airbnb.

„Znamená to férové podmínky pro všechny a konec nerovné soutěže globálních gigantů s ostatními podnikateli,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Z digitální daně by mělo do státního rozpočtu přitéct až pět miliard korun ročně.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová považuje za úspěch především výši sazby digitální daně, která má být u nás nejvyšší v Evropě. „Na tomto příkladu je jasně vidět, že sektorová daň nesmí být v Česku tabu,“ řekla Maláčová.

Piráti kritizují vládu za to, že s příjmem z digitální daně počítají již napřesrok. Podle poslance Mikuláše Ferjenčíka to není reálné. Zavedení digitální daně by podle Pirátů mělo být realizováno na celoevropské úrovni. Komora daňových poradců upozorňuje na skutečnost, že během plánované jednoměsíční lhůty doby mezi platností a účinností zákona není možné podmínky naplnit. „Nadnárodní společnosti mohou rozporovat základ daně, který bude obtížně stanovitelný. Mohou dokonce odmítat tuto daň zaplatit, protože pro ně nebude dostatečně srozumitelná,“ upozornil daňový poradce Martin Tuček ze společnosti Moore Stephens.

E15.cz

Jeden komentář: “Maláčová k digitální dani: Sektorová daň nesmí být v Česku tabu”

  1. Anonym napsal:

    Nechápu, že takhle může ve vládě pindat ženská, která nikdy nikde nepracovala. Vždy byla živa jen z peněz státu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.