Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Makléř lotr v nevědomosti. Soud váhá, co s ním

Investice 25.06.2010 | 15:43 0 Komentářů

Vinni jsou ti nahoře, tvrdí makléř, který stál Société Générale 4,9 miliardy euro

Paříž – „Makléř podvodník“ nebo „lotr obchodník“. Tyto přezdívky si vysloužil Jerome Kerviel za své riskantní a lehkomyslné termínované obchody, které na své pozici v bance Société Générale hromadil a skrýval tak dlouho, až dopsáhly 50 miliard euro. Když je banka počátkem roku 2008 rozpletla, zjistila, že na nich Kerviel tratil 4,9 miliardy euro.
Soud s ním začal letos 8. června v Paříži. Skončit měl dnes, ale nestalo se. Verdikt bude vynesen 5. října. Uvedl to dnes předseda soudu. Kerviel je obviněn z překročení pravomocí, zpronevěry a falšování dokumentů, za což pro něj prokuratura navrhuje pětiletý trest. Pokud soud vyhoví návrhu obžaloby, Kerviel by za mřížemi strávil čtyři roky, pátý rok by mohl být odložen.
Kervielova obhajoba naopak od začátku staví na snaze prokázat, že vedení Société Générale (mateřská banka české Komerční banky) o jeho obchodech celou dobu vědělo a mhouřilo nad tím obě oči. Ovšem jen do té doby, dokud na nich banka vydělávala. Podle Kervielových právníků to bylo do konce roku 2007 celkem dvě miliardy dolarů.
Až na odložené rozuzlení byl soud zrežírovaný opravdu dobře. V předposlední den výslechu svědků před něj v pondělí 21. června předstoupil Kervielův přímý nadřízený Eric Cordelle, kterého makléř od začátku obviňoval, že o jeho obchodech věděl a nepřímo je podporoval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.