Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Maďarsko snížilo základní úrok na rekordní minimum

Investice 29.04.2014 | 16:45 0 Komentářů

Většina analytiků oslovených agenturou Reuters očekává, že nyní banka snižování úroků zastaví.

Maďarsko snížilo základní úrok na rekordní minimum

Budapešť – Maďarská centrální banka v úterý snížila základní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové rekordní minimum 2,5 procenta. Úrokové sazby banka snižuje již 21 měsíců, aby podpořila ekonomický růst.

Většina analytiků oslovených agenturou Reuters očekává, že nyní banka snižování úroků zastaví.

Banka již dříve naznačila, že úterní snížení úroků by mohlo znamenat konec agresivní kampaně snižování sazeb. Úroky v Maďarsku klesají od poloviny roku 2012, kdy základní sazba činila 4,5 procenta.

Konec snižování sazeb nepotvrzen

Dva z devíti členů měnového výboru banky volají po zastavení snižování úroků již několik měsíců.

V prohlášení zveřejněném po zasedání měnového výboru však banka otevřeně neuvedla, že svůj cyklus snižování úrokových sazeb končí. Sdělila, že směr a velikost dalších pohybů sazeb bude záviset na ekonomickém výhledu a vnímání rizik.

Zopakovala i své březnové prohlášení, že základní úroková sazba se výrazně přiblížila úrovni, která zajišťuje ve střednědobém výhledu cenovou stabilitu a poskytuje odpovídající podporu reálné ekonomice.

„Měnový výbor vždy pečlivě sleduje makroekonomický výhled a vývoj vnímání rizik spojených s ekonomikou, než se rozhodne o směru a velikosti dalších změn v politice úroků,“ uvedla banka.

Maďarský forint v březnu oslabil na nejnižší hodnotu za poslední dva měsíce. Přispěl k tomu jednak pokles základních úrokových sazeb, jednak obavy z vývoje na Ukrajině. Podle obchodníků by se forint mohl dostat pod tlak i kvůli plánu Maďarska změnit hlavní nástroj likvidity centrální banky. Na dnešní rozhodnutí banky forint téměř nereagoval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.