CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

23. 07. 2014

0 komentářů

Maďaři otevřeli měnové kohouty na maximum

 


 

Jen v Maďarsku šly sazby dál dolů (i když po malých krůčkách) i v průběhu roku 2014. A s tím je po včerejším zasedání konec. Maďarská centrální banka ukončila cyklus snižování sazeb na 2,10 %. Forint v reakci zpevnil, přestože včerejší pokles sazeb o 20 bps byl nakonec vyšší, než trhy čekaly.

Guvernér Gyorgy Matolcsy naznačil, že Maďarsko čeká v tuto chvíli dlouhé období stabilních sazeb. Podle guvernéra by sazby mohly zůstat beze změny až do konce roku 2015. S tím se dá na první v zásadě souhlasit. Ekonomika sice na začátku roku rostla velice rychle (o 3,5 %) a v druhém kvartále pravděpodobně ještě zrychlila, na druhou stranu inflace zůstává přikována poblíž nuly a nahoru půjde podobně jako v Česku jen velice pomalu. Návrat k inflačnímu cíli (3 %) tak do konce roku 2015 a možná i v delším horizontu  není příliš pravděpodobný. A inflační cíl je pro holubice v maďarské centrální bance klíčový.

Co tedy může nakonec přesvědčit holubice k rychlejšímu utahování měnových šroubů? Slabý forint. Pokud by se maďarská měna s rekordně nízkými sazbami dostala z nějakého důvodu pod tlak, sazby by šly pravděpodobně vzhůru rychleji. Velkou zkouškou může být nakonec podobně jako pro většinu dalších rozvíjejících se trhů první růst sazeb v USA (pravděpodobně v 2Q 2015). Uvidíme, zda vydrží Budapešť držet peníze na super-levných úrovních, i když Fed začne zdražovat dolar.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Socialistické podnikání v Maďarsku

Socialistická šmelina pohledem milionáře? Z Maďarska

Nebyl zrozený pro uniformitu života v socialistické společnosti. Vnímal, že se nenarodil jako člověk, kterého strčí do paneláku, do bytu dva plus jedna, kde výtah jednou jede, dvakrát ne. Nechtěl do uniformního bytu, kam se vejde jen jeden typ nábytku, aby se s tím smířil a zůstal tam […]

Text: Radovan Novotný

13. 11. 2019

Daně rostou, ekonomika stagnuje… Jak z toho ven?

Dluhová krize v Evropě je v plném proudu. Politici a centrální banky se předhánějí ve vymýšlení nástrojů, které jim mají pomoci dostat dluhovou krizi pod kontrolu. Ale přes vznik různých stabilizačních fondů či několik kol kvantitativního uvolňování se jim to stále nepovedlo.

Text: Šimon Finemon

13. 06. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *