CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

11. 06. 2006

0 komentářů

Má dolar šanci?

 


 

Extrémně vysoký deficit obchodní bilance. Vysoké ceny ropy. Vojenská přítomnost USA ve světě a potenciální konflikt s Íránem. To vše dohromady spolu s předpovědí mírného zpomalení tempa růstu ekonomiky podráží sílu amerického dolaru. Na druhé straně pomyslných vah je jen jeden faktor: růst úrokových sazeb americké centrální banky Fed. Otázka je, nakolik dokáže převážit negativní faktory.
Dolaru se moc šancí nedávalo už na počátku roku. Přesto se v prvním kvartále jeho kurz příliš neměnil. V posledních týdnech, resp. dnech, však přichází pro sílu americké měny jedna špatná zpráva za druhou.
Deficit obchodní bilance USA narůstá, důvodem je Čína, která zatím vytrvale odmítá revalvaci jüanu. Ke změně kurzu naposledy vyzvali Čínu i představitelé zemí G7, Čína však řekla, že bude kurzovou politiku reformovat vlastním tempem. Ani G7 přitom nestanovila žádný přesný postup, jak by se chtěla s obchodní nerovnováhou ve světě vypořádat.
Ropa trhá jeden rekord za druhým, což může mít negativní vliv na výdělky firem (a tím i na cenu akcií) i na zpomalení tempa HDP. Situace kolem obohacování uranu v Íránu je nejasná, ozbrojený zásah ze strany USA je sice nepravděpodobný, naprosto vyloučený však také není.
Úroky jsou tak to jediné, co by mohlo dolar podržet. I zde však není úplně bezpečno. „Dolar může podrazit, pokud Fed zastaví zvyšování úrokových sazeb a naopak porostou úroky Evropské centrální banky,“ řekl Miroslav Plojhar z Citibank.
Sečteno a podtrženo: ten, kdo sází na růst ceny dolaru, sází s velkým rizikem a ztráta je podstatně reálnější než zisk. Nebo musí počkat – dočká se ale (pokud vůbec) až za několik let. Do roka a do dne experti očekávají zhruba dvacetiprocentní devalvaci kurzu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *