Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Lyžování zdraží jen třetina areálů, další cenu nezvednou

Investice 04.11.2014 | 13:02 0 Komentářů

Průměrná cena jednodenní permanentky ve 28 velkých českých skiareálech pro dospělého stoupne v zimní sezoně z 550 na 556 korun.

Lyžování zdraží jen třetina areálů, další cenu nezvednou

Praha – Polovina velkých lyžařských areálů v Česku sice ponechá v zimní sezoně stejnou cenu skipasů jako loni, více než třetina (36 %) středisek však chystá zdražení. Snížit ceny naopak plánuje 14 procent areálů.

České a moravské skiareály investovaly před začátkem zimní sezony do infrastruktury téměř miliardu korun, hlavně do umělého zasněžování. Na dnešní tiskové konferenci to oznámila Asociace horských středisek České republiky (AHS).

Průměrná cena jednodenní permanentky ve 28 velkých českých skiareálech pro dospělého stoupne v zimní sezoně z 550 na 556 korun. Dětský skipas vyjde v nadcházející sezoně v průměru na 387 Kč proti 376 korunám loni.

Velké lyžařské areály se zaměřily po uplynulé sezoně na modernizaci zasněžovacích systémů, zázemí pro lyžaře nebo úpravu zákaznických systémů pro prodej skipasů. „Nejvíce prostředků směřovali provozovatelé středisek do modernizace a rozšiřování sjezdovek. Vyrostly další kilometry tratí a nové lanovky, lyžaři se také dočkají rozšířených možností ve snowparcích,“ uvedl výkonný ředitel AHS Libor Knot.

Nejvíce letos investoval Skiareál Klínovec, do nové tříkilometrové sjezdovky a čtyřsedačkové lanovky šlo okolo 250 milionů korun. Špindlerův Mlýn stála modernizace 100 milionů korun, hlavně do zasněžovacího systému. Ve Svatém Petru a na Hromovce je tak k dispozici 70 sněžných děl. Ve Špindlerově Mlýně se také zavádí nový systém skipasů GOPASS, který umožňuje nabíjet elektronicky na dálku. Skiresort Černá hora – Pec nově vybavil šest sjezdovek o délce 4,5 km technologií umělého zasněžování.

Permanentka pro 19 areálů

Většina velkých provozovatelů skiareálů nechá stejné ceny skipasů jako loni. „V případě jednodenních skipasů se celá polovina z těchto skiareálů rozhodla ponechat ceny na stejné úrovni jako v loňském roce. Čtyři skiareály nabídnou celodenní skipasy dokonce levněji,“ dodal Knot. Ceny jednodenních skipasů se podle něj v průměru zvýší méně, než je odhadovaná míra inflace pro letošní rok.

Na jednu permanentku bude letos v zimě možné lyžovat v 19 tuzemských lyžařských areálech, mimo jiné ve Špindlerově Mlýně, SkiResortu Černá hora – Pec či na Klínovci. Počítá s tím projekt společného celosezonního skipasu Czech Skipass. Cena skipasu pro dospělého činí 11 000 Kč. Junioři ve věku 12 až 18 let a senioři za skipas zaplatí 9000 korun a děti 8000 korun. K vystavení skipasu je nutná fotografie, v prodeji je od 1. listopadu.

Lyžaři budou mít k dispozici celkem 156 kilometrů sjezdových tratí, 26 lanovek a 118 vleků, aniž by museli do pokladen jednotlivých areálů. Jednotlivé areály nabízejí sezonní jízdné levnější, například permanentka pro dospělého ve Špindlerově Mlýně stojí 9500 korun, na Klínovci 8500 Kč a na šumavském Špičáku 6590 korun, uvádějí na svých webech provozovatelé středisek. Jednotná jízdenka pro 19 areálů ale poskytuje širší nabídku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.